خانه / کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس دوم

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس دوم

آموزش کسب و کار اینترنتی در حین سادگی یک کار بسیار حساسی است و شما باید آن را از منابع صحیح یاد بگیرید تا وقت، انرژی و سرمایه خودتان را از بین نبرید. برای همین من تصمیم گرفتم تا دوره آموزش کسب و کار اینترنتی را به صورت رایگان برای شما عزیزان آماده کنم. بسیار خب! در جلسه قبلی گفتیم که برای ساخت کسب و کار اینترنتی باید قبل از هر چیز مشخص کنید که چه محصولاتی را می خواهید به چه بازار هدفی بفروشید.

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس دوم

در این مرحله می خواهیم برای کسب و کار اینترنتی خودمان یک وب سایت راه اندازی کنیم. یکی از دوست داشتنی ترین بخش های این کار برای افرادی که می خواهند کسب و کار آنلاین خودشان را راه اندازی کنند، راه اندازی وب سایت است. برای طراحی فروشگاه اینترنتی شما راهکارهای مختلفی دارید، با من باشید تا ببینیم که چه روش هایی برای راه اندازی وب سایت داریم. من ۴ حالت راه اندازی وب سایت را پیش روی شما می گذارم تا خودتان بهترین تصمیم را بگیرید.

 • راه اندازی وب سایت توسط طراح وب سایت
 • راه اندازی وب سایت با سیستم های آماده و رایگان توسط خودمان
 • راه اندازی وب سایت با سیستن های آماده و رایگان توسط طراح سایت
 • راه اندازی وب سایت با سیستم های آماده و تجاری

کسب و کار اینترنتی - راه اندازی وب سایت

۱- راه اندازی وب سایت توسط یک طراح وب سایت

در این حالت باید نیازها و انتظاراتی را که از وب سایتتان دارید را با یک طراح سایت یا یک شرکت طراحی سایت در میان بگذارید تا برای شما طراحی کنند. در این حالت معمولا ۳۰ روز زمان می برد تا طراح سایت، وب سایت شما را طراحی کند. در این حالت طراح سایت به صورت اختصاصی برای شما کدنویسی می کند. یعنی سایت شما از پایه کدنویسی می شود. هزینه این کار نسبت به روش های دیگر راه اندازی وب سایت بیشتر است. در این حالت اگر شما یک سایت فروشگاهی با امکانات قابل قبول بخواهید که برایتان طراحی کنند معمولا چیزی حدود ۴ یا ۵ میلیون الی ۵۰ میلیون تومان می باشد. البته می تواند خیلی از عدد ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان هم بیشتر شود. بستگی دارد که طراح سایت چه مدلی کدنویسی کند. برخی از شرکت های معتبر هم چند برابر ارزش یک وب سایت از مشتریان دریافت می کنند و آن هم به دلیل نام و اعتبار آن ها در بازار است. یعنی تصور نکنید اگر یک شرکت معتبر برای شما با ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان برای شما سایت طراحی کند پس بهترین انتخاب را داشتید! بخش عمده ای از این پول برای برند آن شرکت است. قیمت طراحی سایت هیچ تعرفه مشخص و روشنی ندارد. یعنی ممکن است سایتی که یک شرکت برای شما با ۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان طراحی کند، یک شرکت دیگر همان را با ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان طراحی کند. زبان های رایج برنامه نویسی هم php و asp.net می باشد. البته زبان های مختلفی برای برنامه نویسی موجود است. اما بیشتر سایت ها با همین ۲ زبان نوشته شده است.

طراحی وب سایت اختصاصی

۲- راه اندازی وب سایت با سیستم های آماده و رایگان توسط خودتان

شما حتی بدون هیچ دانشی هم می توانید یک وب سایت حرفه ای راه اندازی کنید. سیستم هایی در دنیا برای راه اندازی و مدیریت سایت وجود دارد که به آن ها سیستم مدیریت محتوا (cms) گفته می شود. این سیستم ها برای مدیریت وب سایت می باشند و کاملا هم رایگان هستند. سیستم های بسیار مختلف و قدرتمندی برای اینکار موجود است که من برخی از محبوبترین ها را با شما در میان می گذارم.

راه اندازی وب سایت توسط خودتان

 • سیستم مدیریت محتوای وردپرس
 • سیستم مدیریت محتوای جومولا
 • سیستم مدیریت محتوای دروپال
 • سیستم مدیریت محتوای دیتالایف
 • سیستم مدیریت محتوای دات نت نیوک
 • سیستم فروشگاه ساز پرستاشاپ
 • سیستم فروشگاه ساز اپن کارت

اگر می خواهید از این سیستم ها استفاده کنید باید خیلی دقت کنید که دقیقا سیستم مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید. در بین تمام سیستم های مدیریت محتوا و فروشگاه ساز، سیستم مدیریت محتوای وردپرس محبوب ترین سیستم در تمام دنیا می باشد. اگر می خواهید از بین یکی از این سیستم ها یکی را انتخاب کنید به نظرم سیستم وردپرس یکی از بهترین ها می باشد. سایت آترین وب هم با وردپرس راه اندازی شده است. شما با تمام سیستم های مدیریت محتوا می توانید یک فروشگاه حرفه ای راه اندازی کنید. هر کدام از این سیستم ها مزایا و معایب خودش را دارد. افراد بسیار زیادی در ایران وردپرس کار هستند و وقتی شما مشکلی برایتان پیش بیاید، افراد بسیار زیادی هستند که به راحتی می توانند به شما کمک کنند. افراد زیادی با قیمت بسیار مناسب تر مشکلات شمارا حل می کنند. دسترسی به وردپرس کاران بسیار بیشتر از سایر سیستم های آماده است. دوستان عزیزم تمام این سیستم ها نقاط قوت و ضعف خودشان را دارند. نکته خیلی مهم : شما برای پیاده سازی اهداف بازاریابی خودتان نیاز به یک سری ابزارهای آنلاین دارید. نیاز دارید تا از یک سری سایت های خارجی کمک بگیرید. در نتیجه وقتی وارد این سایت ها می شوید مشاهده می کنید که برخی از آن ها این امکانات را برای وردپرس دارند اما برای سیستم های دیگر ندارند. بخش مگ دیجیکالا هم با وردپرس راه اندازی شده است. خلاصه کلام اینکه استفاده از این سیستم ها رایگان است و تمام این سیستم ها به زبان فارسی هم ترجمه شده است و شما می توانید به راحتی و بدون هیچ دانش فنی یک وب سایت حرفه ای راه اندازی کنید. اگر نظر من را بخواهید من در اکثر پروژه ها از وردپرس استفاده میکنم اما انتخاب با شماست می توانید با تک تک این سیستم ها کار کنید و خودتان قضاوت کنید.

۳- راه اندازی وب سایت با سیستم های آماده و رایگان توسط طراح سایت

برای راه اندازی سایت شما می توانید از این سیستم های آماده و رایگان که برایتان مفصل توضیح دادم استفاده کنید. می توانید اینکار را به یک طراح سایت بسپارید تا برایتان انجام بدهد. یعنی به طراح سایتی که وردپرس کار باشد درخواست کنید که سایتتان را با وردپرس برایتان طراحی کند. در این صورت هم طراح سایت اگر یک کار حرفه ای بخواهد به شما تحویل دهد حتی ممکن است تا ۱۰ میلیون تومان هم از شما دریافت کند! بله شاید بپرسید تفاوت با حالت اول که یک طراح به صورت اختصاصی برای ما طراحی می کند در چه چیزی است؟ دوستان عزیزم سایتی که یک وردپرس کار با ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان برای شما طراحی کند برابری می کند با یک سایت اختصاصی که هزینه اش ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ – ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان است. دوستان خوبم عددهایی که من به شما می گویم به صورت کاملا تقریبی است. این اعداد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. چون همانطور که گفتم اینکار هیچ تعرفه مشخصی ندارد و هیچ فرمولی برای تعیین قیمت دهی ندارد.

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای رایگان توسط طراحی سایت

۴- راه اندازی وب سایت با سیستم های آماده و تجاری

یک سری از شرکت های ایرانی هستند که یک پنل های آماده ای برای مدیریت سایت دارند که این پنل ها را در اختیار مشتریانشان می گذارند. یک سری پکیج از قبل طراحی کردند و این پکیج ها را در اختیار مشتریان می گذارند. معمولا از ۲۰۰,۰۰۰ تومان شروع می شود تا ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان هم ادامه دارد. من این مدل را به شما پیشنهاد نمیکنم. این کار تقریبا دست شما را برای توسعه سایت می بندد.

طراحی وب سایت با استفاده از سیستم های آماده و تجاری

با توجه به توضیحاتی که داده شد، از چه روشی برای راه اندازی سایتمان استفاده کنیم؟ دوستان عزیزم بگذارید در پاراگراف های بعدی من هاست و دامنه را برای شما توضیح بدهم و بعد از آن در بخش صحبت پایانی نتیجه گیری می کنیم که چه سیستمی را باید انتخاب کنید.

برای راه اندازی سایت نیاز به چه چیزهایی دارید؟

 • هاست
 • دامنه
 • سیستم مدیریت وب سایت

هاست چیست؟

شما برای اینکه بخواهید عکس ها، فیلم ها، موزیک ها و …  را در کامپیوترتان ذخیره کنید نیاز به چه چیزی دارید؟ نیاز به یک حافظه دارید که به آن هارد می گوییم. حالا برای اینکه بخواهید در دنیای وب یک وب سایت داشته باشید نیاز به یک حافظه دارید تا سیستم مدیریت سایتتان به همراه عکس ها و … فایل های سایتتان را در آن بارگذاری(آپلود) کنید. به این حافظه در دنیای وب، هاست می گوئیم. هارد کامپیوتر شما دارای یک ظرفیتی است. مثلا می گوئیم این کامپیوتر هاردش ۱ ترابایت است یا ۵۰۰ گیگ است. دقیقا هاست هم به همین شکل است. با این تفاوت که برای شروع کار نیاز به هاست ظرفیت بالا ندارید. برای شروع کار یک هاست ۱ گیگابایتی برای شما بسیار مناسب است. دوستان عزیزم هارد خریدنی است اما هاست خریدنی نیست! شما باید آن را اجاره کنید. یعنی باید سالیانه بابت آن هزینه کنید و هر سال باید آن را تمدید کنید. حالا شاید بپرسید چه مکان هایی هاست می فروشند؟ شرکت های هاستینگ به شما هاست میفروشند(اجاره می دهند). کافیست در گوگل عبارت “هاست” را سرچ کنید.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی نیازمند هاست هستید

قبل از خرید هاست حتما این بخش را بخوانید

برای خرید هاست شما باید از یک شرکت معتبر تهیه کنید. هزاران وب سایت موجود است که خدمات هاست و دامنه را ارائه می کنند. اما خیلی مهم است که شما حتما از یک شرکت معتبر هاست تهیه کنید. به عنوان مثال ممکن است یک شرکت هاستینگ، یک هاست ۱ گیگابایت را با قیمت سالیانه ۵۰ هزار تومان در اختیار شما بگذارد و یک شرکت هاست ۱ گیگابات را با قیمت سالیانه ۱ میلیون تومان در اختیار شما بگذارد. تفاوت در این قیمت ها به علت سخت افزار آن هاست می باشد. هاست هم مثل یک کامپیوتر دارای یک سخت افزار است. مثل کامپیوتر دارای هارد، سی پی یو، رم و … می باشد. شرکت های معتبر بسیار زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. یکی از این شرکت ها، hostiran.net است. این سایت خدمات خوبی دارد. عزیزانم سایت آترین وب هیچ مسئولیتی در قابل سایت معرفی شده ندارد. فقط تجربه خودم در استفاده از این شرکت رضایت بخش بوده است و آن را اینجا معرفی کردم.

دامنه چیست و چه دامنه ای تهیه کنیم؟

دامنه یا دومین همان اسم وب سایت است. مثل www.AtrinWeb.com دامنه پسوندهای مختلفی دارد. مثل com/ir/net/org پسوندهای دامنه پسوندهای زیادی دارد و من رایج ترین ها را اینجا برای شما گفتم. دامنه هم مثل هاست اجاره ای است و شما باید سالیانه آن را تمدید کنید. قیمت دامنه معمولا نزدیک به ۵۰ هزار تومان است. دامنه هم بسیار مهم است که از یک شرکت معتبر خریداری شود.

برای هویت کسب و کارتان در وب، نیازمند یک دامنه هستید

سیستم مدیریت وب سایت

بعد از تهیه هاست و دامنه نیاز به یک سیستم مدیریت وب سایت دارید. این سیستم می تواند اختصاصی باشد یا آماده باشد که درباره همه حالت ها با شما صحبت کردم. اگر قرار است که این کار را برون سپاری کنید توصیه میکنم با خود طراح سایت برای تهیه نوع هاست مشورت کنید. با توجه به سیستمی که می خواهید انتخاب کنید باید هاست متناسب با همان سیستم را تهیه کنید. به عنوان مثال برای استفاده از سیستم وردپرس باید از هاست لینوکس استفاده کنید. هاست لینوکس برای زبان php مناسب است و وردپرس هم با زبان php نوشته شده است.

صحبت پایانی درباره کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس دوم

با توجه به مواردی که گفتم پیشنهاد من به شما استفاده از یک سیستم مدیریت محتوای رایگان است و از بین گزینه های موجود، پیشنهاد من وردپرس است. فرقی نمی کند که می خواهید راه اندازی سایت با وردپرس را خودتان انجام بدهید یا به طراح سایت بسپارید. مهم این است که از این سیستم های آماده و رایگان استفاده کنید تا به راحتی بتوانید توسعه بدهید. در سری آمورش کسب و کار اینترنتی در درس سوم می خواهم درباره بخش های کلیدی یک وب سایت با شما صحبت کنم. فقط داشتن سایت مهم نیست. باید بدانیم که وب سایت باید چه بخش هایی داشته باشد و چه بخش هایی نداشته باشد. در درس سوم به این موضوع می پردازم. هر سوالی در زمینه راه اندازی وب سایت دارید در بخش نظرات همین بخش بپرسید تا پاسخ داده شود. دوستان تاکید میکنم که فقط در این بخش به سوالات مربوط به راهه اندازی سایت پاسخ داده می شود و سوالات دیگر و غیرمرتبط با راه اندازی وب سایت پاسخ داده نمی شود.

نویسنده : فرشاد حیدری

منبع : آترین وب

12 نظرات

 1. Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام
  خیلی جامع و عالی…

 2. حمید رضا یافتیان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  جناب حیدری ضمن تشکر، خواستم در مورد درس سوم ، در فرم نظر خواهی از شما تشکر کنم ولی فرمی وجود نداشت. این شد که در این درس مجددا از شما قدر دانی می کنم. اگرچه نمی خواهم این متن را بر روی سایت قرار دهید، فقط جهت همایت از شما بود.
  سپاسگزارم

 3. حمیدرضا یافتیان

  Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  با سلام
  جناب حیدری، از بابت این درسهایی که می دهید سپاسگزارم.
  از بابت صداقتی که در گفتار و نوشتارتان مشاهده می شود بسیار سپاسگزارم.
  از اینکه اینقدر ساده و روان و لذتبخش توضیح می دهید سپاسگزارم.
  از اینکه بسیاری از دانش تان را به رایگان در اختیار ما قرار می دهید سپاسگزارم.

  با آرزوی موفقیت های بیشتر

  • Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   سلام حمیدرضا عزیز
   بسیار خوشحالم که از این آموزش راضی هستید
   ممنونم بابت اینکه حس خوبتان را با من و سایر دوستان به اشتراک می گذارید
   موفق باشید

 4. Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام، خسته نباشید و تشکر بابت این اطلاعات ارزشمند
  می خواستم بدونم برای یک سایت در مورد پوست و مو زیبایی، خانه داری، ارایش و مد.. این دامنه مناسبه؟
  site.com
  در مورد سوال دوست عزیزمون khoshfetrat باید بگم که وقتی می خواستم این دامنه رو ثبت کنم دیدم. Ir ش گرفته شده و با مدیر سایتی که ازش این دامنه رو گرفتم صحبت کردم و گفت اول ببین ir ش داره فعالیت می کنه یا نه چون اگه مثلا فعالیت چند ساله داشته باشه یه جورایی به نفع تو نیست چون دیگه اون شناخته شده تره و کار تو سخت تر میشه که خوشبختانه در حال حاضر اون ir فعالیتی نداره. باز هم همه چی به تلاش و فعالیت بستگی داره.

 5. Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام ممنون از مقالتون
  سوال من درباره دامنه .ir و .com هستش
  مثلا من یه نام مخصوص با . com گرفتم بعد از دوسال سایت موفق شد حاله یکی بیا همون اسم منو با .ir بگیره ؟ این امکلن وجود داره ؟؟
  موضوع برای من اسم بخوصه سایته و از اونجا که این دو دامنه معرفن
  اینکه کسی اسم سایتو با پسوند چیز دیگه مثل .in بگیره مهم نیست
  برای سایت کدوم از دو تارو بگیریم؟
  ایا میشه هر دوتا رو همزمان گرفت؟
  گرفتن همزمان دو دامنه مزیایی داره یا صرفا هزینست؟

  • Like or Dislike: Thumb up 0 Thumb down 0

   سلام khoshfetrat عزیز
   بله این امکان وجود داره که هر فردی هر پسوندی را برای خودش بگیرد
   بهتره گه پسوند com و ir را تهیه کنید
   بله شما می توانید همزمان تمام پسوندهای موجود را برای دامنه خودتان تهیه کنید
   دامنه com که نهایتا ۵۰ هزار تومان است و دامنه ir هم نهایتا ۱۲ هزار تومان است. هزینه زیادی محسوب نمی شود.
   بهتره که هم com بگیرید و هم ir
   البته دوست عزیز خیلی نگران این موارد نباشید که یک نفر پیدا بشود پسوند دیگر را ثبت کند. اصلا جای نگرانی نیست
   پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمتر از 5 ثانیه دانلود کنید
دانلود ویدئو درآمد سایتهای ایرانی چقدر است؟
دانلود صوت درآمد سایتهای ایرانی چقدر است؟
کسب و کار اینترنتی را چگونه باید شروع کنیم؟
صوت کسب و کار اینترنتی را چگونه باید شروع کنیم؟
جزء اولین افراد باشید
جزء اولین افراد باشید
کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.