چگونه محتوایی بنویسیم که همه از خواندن آن لذت ببرند!

موضوع: بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا، کسب و کار اینترنتی، مقالات

امروزه مقاله نویسی به یکی از مهارتهای پولساز تبدیل شده است و میشود گفت که هر صاحب کسب و کاری (مخصوصا کسب و کارهای کوچک) باید این مهارت را یاد بگیرند و یا حداقل افرادی را استخدام کنند تا بتوانند با استفاده از این مهارت دوست داشتنی ، سودآوری شرکت خود را افزایش دهند. در این مقاله به شما یاد می دهم که چگونه محتوایی بنویسیم که همه از خواندن آن لذت ببرند!

چگونه محتوایی بنویسیم که همه از خواندن آن لذت ببرند!

 

برای تولید محتوای با ارزش و با کیفیت مقاله را به ۴ بخش تقسیم می کنیم

۱- تیتر محتوا

عنوان مطلب بسیار مهم می باشد و باید به اندازه ای جذاب باشد که خواننده را وادار به خواندن آن مقاله کند. وقتی شما یک روزنامه را در دست می گیرید ، موضوعاتی که بحث برانگیز باشند و حس کنجکاوی را در شما ترغیب کنند را مطالعه می کنید. در واقع عنوان مقاله ، خود مقاله را تبلیغ می کند. از عناوین دروغین استفاده نکنید و عنوان های مرتبط را انتخاب کنید.

در انتخاب عنوانها باید نکاتی را در نظر بگیرید.

 

تصویر سازی محتوا

تیتر مطلب باید به گونه ای باشد که در ذهن خواننده تصویر سازی کند. عملکرد مغز انسانها به گونه ای می باشد که سریعا به تصاویر عکس العمل نشان می دهد ، اما ما داریم مقاله می نویسیم نه عکس! برای همین باید با استفاده از جملات ، در ذهن خواننده تصویر سازی کنیم.

 

در محتوای خود از مثالها استفاده کنید

مردم آمار مهم حوزه خود را بسیار دوست دارند. برای مثال : ۸۰ درصد از ثروت کل جهان تنها در اختیار ۲۰ درصد مردم جهان می باشد!

 

۲- چند خط ابتدایی محتوا

چند خط ابتدایی محتوای شما باید با ارزش ترین کلمات و جملات نوشته شود و از پرداختن به مقدمات بی ارزش و بدهیات بپرهیزید. از نوشتن مقدمات بی ارزش خودداری کنید.
موضوع مورد بحث را در چند خط ابتدایی بیان کنید تا خواننداگان سریعا متوجه بشوند که مقاله قرار است راجع به چه چیزی بحث کند.

 

۳- بخش میانی محتوا

بعد از اینکه قسمت اول مقاله خودتان را تکمیل کردید نوبت میرسد به قسمت میانی مقاله . قسمت میانی مقاله استخوان بندی مقاله شما را تشکیل میدهد و در این بخش باید محتوای خودتان را منتشر کنید.

 

برای محتوای خود تصویرسازی کنید

مردم عاشق داستان هستند. داستان ها کوچک و بزرگ نمی شناسند و همه انسانها داستان را دوست دارند. می توانیدمقاله خودتان را با یک داستان کوتاه شروع کنید.
دقت کردید که بعضی از رمانها بسیار شهرت پیدا می کنند و پر فروش می شوند و برخی دیگر از رمانها به سختی به فروش می رسند و از هیچ شهرتی برخوردار نیستند با اینکه شاید داستان آنها زیباتر هم باشد ، ولی هیچ وقت موفق نمی شوند. رمانهایی که بهتر تصویرسازی می کنند ، موفق تر عمل می کنند.

از رمانها الگو بگیرید! وقتی شما شروع به خواندن رمان می کنید ، خود را غرق در رمان می بینید و انگار خودتان درون آن داستان قرار دارید و همه چیز را با چشمان خود می بینید.

 

یک مثال برای تصویر سازی محتوا

یک روز سرد پائیزی در حال قدم زدن در یک کوچه روستایی بودم که ناگهان چشمم به یک کلبه چوبی در ته جاده افتاد ، قدم زنان خودم را به کلبه رساندم .
ببینید با خواندن همین متن کوتاه ، دقیقا مطالب گفته شده در ذهن شما نقش بست و این یعنی تصویرسازی
مردم عاشق داستانها هستند. در محتوایی که تولید می کنید باید داستان نویسی کنید.

 

استفاده از تصاویر برای محتوای خود

تصاویر در جذب خواننده و تاثیرگذاری آن بر روی خواننده بسیار تاثیرگذار است و بار ارزشی محتوا را افزایش می دهد . تصاویر مرتبط با مقاله خود را در بین محتوای خود قرار دهید . از تصاویر با کیفیت استفاده کنید.حجم تصاویر را با نرم افزار فتوشاپ پائین بیاورید تا سریعا بارگذاری شود. تصاویر به درک بهتر مطلب کمک می کند. پس استفاده از تصاویر فراموش نشود.

 

۴- بخش پایانی محتوا

قسمت پایانی هم بسیار با ارزش می باشد و تقریبا می توان گفت همانند چند خط ابتدایی می باشد . در این بخش شما می توانید نتیجه گیری کنید و یکبار به موارد مورد بحثی که در مقاله خود پرداخته اید اشاره کنید.

 

قبل از نوشتن محتوا ، خود را جای بازدیدکننده بگذارید

خود را جای بازدیدکننده بگذارید و ببینید که دقیقا مشکل آنها چیست؟ پاسخ مشکلات را در قالب مقاله بنویسید و به نیازهای آنها پاسخ دهید. با اینکار ابراز همدردی کردید و باعث می شوید بازدیدکننده ، شما را همانند خود بداند.

 

پاراگراف بندی

متن طولانی خود را به چند پاراگراف تقسیم کنید و برای هر پاراگراف یک عنوان انتخاب کنید. خوانندگان بی حوصله شده اند و تحمل این را ندارند متن های طولانی را بخوانند . آنها می خواهند سریعا به هدف خود برسند.

 

رنگی کردن مقاله

شکل ظاهری مقاله خود را زیبا کنید . مثلا می توانید تیترهای خود را به یک رنگ در بیاورید و متن های خود را به رنگی دیگر در بیاورید . از رنگهایی استفاده کنید که چشم خواننده بعد از مدت کوتاهی خسته نشود.

 

استفاده از فونت های پر طرفدار

در مقالات خود از فونتهای ایرانی پر طرفدار استفاده کنید . فونتهایی همچون تهما و یکان از فونتهای محبوب فارسی می باشند که در وب مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین سازگار با تمامی مرورگرها می باشند.

 

سبکی را برای نوشتن در نظر بگیرید

محتوای خود را آموزشی کنید. خیلی تاکید بر این نداشته باشید که بخواهید رسمی و کتابی صحبت کنید . در استفاده از جملات راحت باشید و خودتان باشید . البته منظور این نیست که خیلی عامیانه و عادی صحبت کنید . همیشه درنوشته هایتان یک تعادلی بین نوشتار کتابی و نوشتار عامیانه برقرار کنید.

 

بخوانید و بنویسید

برای تمرین نوشتن مقالات خوب و پر بیننده ، حتما چندین رمان مطالعه کنید تا بتوانید شما هم در جملات خود تصویرسازی کنید. کاری به این موضوع ندارم که شما وبلاگ و وب سایت دارید یا خیر ، همین الان بعد از مطالعه این مقاله آموزشی یک وبلاگ در زمینه مورد علاقه خود بسازید و شروع به نوشتن کنید . وبلاگ نویسی بهترین روش برای تبدیل شدن به یک مقاله نویس حرفه ای می باشد. هرچقدر بیشتر بخوانید و بنویسید حرفه ای تر می شوید.

محتوایی نوشتید که همه از خواندن آن لذت بردند ، خوب حالا چه اتفاقی می افتد؟

 1. باعث می شود در حوزه کاری خود به عنوان یک متخصص شناخته شوید.
 2. محبوبیت شما نزد مخاطبان افزایش پیدا می کند.
 3. وقتی محبوبیت افزایش پیدا می کند ، یعنی اعتمادسازی شکل گرفته است.
 4. وقتی اعتمادسازی صورت بگیرد ، یعنی خرید صورت می گیرد.

 

کلید موفقیت یکی از سایتهای موفق ایرانی ، بازاریابی محتوا می باشد

جالب است بدانید ، وقتی با مدیر سایت دیجیکالا صحبت می شود و از ایشان پرسیده می شود که کلید موفقیت شما در چیست؟ در یک جمله می گوید : تولید محتوای با کیفیت . یعنی کلیدی ترین عامل در موفقیت خود را نه مشخصات فنی وب سایت خود می داند و نه محصولات و نه خدمات! بلکه محتوای خوب . البته که تمام این عوامل در موفقیت یک سایت تاثیر بسیار زیادی دارند ولی تاثیرگذاری محتوا بسیار بیشتر از عوامل دیگر می باشد.

 

صحبت پایانی
افرادی در کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی موفق می شوند که بتوانند ترافیک هدفمند را وارد سایت خود کنند و آنها را به خریدار تبدیل کنند ، خوب دقیقا وقتی شما محتوایی بنویسید که همه از خواندنش لذت ببرند ، صاحبان سایتهای دیگر مقالات شما را در سایت خودشان منتشر می کنند و به شما لینک میدهند و در نتیجه گوگل هم سایت شما را در رتبه های اولین قرار می دهد و این یعنی جذب ترافیک برای سایت شما و در نتیجه موفقیت در کسب و کار آنلاین.

نویسنده : فرشاد حیدری

منبع : آترین وب

 

,,,,, atrinweb telegram
 • رضا

  ۱۴ دی ۱۳۹۴

  لطفا سوالمو جواب بديد لطفا در صورت مقدور

 • رضا

  ۱۴ دی ۱۳۹۴

  سلام ببخشيد هزینه این که يه سی در رو پست ببره و پولو دریافت کنه چه قدره؟؟؟
  ميشه تو يه ماه دو هزارتا فروش سی دی های آموزشی داشت؟؟؟؟؟
  ممنون آقای حیدری

  • فرشاد حیدری

   ۱۴ دی ۱۳۹۴

   سلام رضا گرامی
   این سوال را باید از شرکت پست بپرسید!
   موفق باشید

 • محمدرضا

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۴

  بسیارعالی بودباتشکرازآموزش خوب وحرفه ای

  یه سوال سایت دیجیکالاچطورمحتواتولیدمیکندوچطوربازاریابی محتوامیکندممنون میشم راهنمایی کنیدباتشکر

 • بهار

  ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

  ممنون ازتون واقعا مفید و کاربردی بود. امیدوارم بازم در این زمینه مطلب بذارید

 • زهرا

  ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

  با سلام و احترام خدمت شما
  من در مالزی زندگی میکنم مطالب ارزشمند شما رو خواندم .راستش من دانشجو هستم و نیاز به شعلی دارم که نخواد تمام ساعات روز رو درگیرش باشم و بتونم به درسهام هم برسم .الان یک دانشگاه به من پیشنهاد داده که دانشجوهای ابرانی رو جذب کنم براشون .منم الان به توصبه شما یک و بلاگ ساختم ولی نباز به راهنمایی دارم چطور میتونم کاری کنم که ابرانی ها ببینند وبلاگ من رو و چطور متوجه بشم چند تا بازدیذ کننده داشتم.به راهنمایی شما نیاز دارم .ایا از طریق واتساپ هم میتونم با شما در تماس باشم؟با سپاس و احترام زهرا

  • فرشاد حیدری

   ۱۱ مرداد ۱۳۹۴

   سلام به زهرا گرامی
   اگر یک سایت راه اندازی کنید که ظاهرش همانند وبلاگ ساده باشد خیلی بهتر هستش چون رو بهینه سازی آن بهتر می توانید کار کنید و سریعتر نتیجه کار را مشاهده کنید
   برای شروع کار می توانید از وبلاگ شروع کنید اما سایت مستقل از لحاظ سئو می تواند کمک کند و می توانید آمار دقیقی از بازدیدکنندگان داشته باشید
   اگر وبلاگ دارید می توانید از سرویس سایت webgozar.com استفاده کنید
   در بلاگ خودتان درباره تجربیات خودتان بویسید. از نحوه زندگی و تحصیل در مالزی بنویسید و بلاگ شما باید یکجور حالت دست نوشته یا بهتر بگم دل نوشته و خیلی خودمانی باشد

 • صمدی

  ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  راستی نام فونت عنوان های شما چی هست؟
  و همچنین نام فونت (آترین وب)؟؟؟

  • سامان

   ۰۵ مرداد ۱۳۹۴

   سلام
   اول از همه از مقاله شما ممنونم

   در جواب دوستمون باید بگم مرورگر موزیلا یک افزونه داره که فکر کنم نامش font finder باشه بعد از اینکه این افزونه رو نصب کردید توی هر سایتی و هر جاش روی هر متنی کلیک راست کنید و گزینه ای که افزونه بعد از نصب به منو اضافه میکنه رو بزنید اونوقت مشخصات فونت رو به شما میگه مصلا نام فونت، اندازه و نوع اون
   موفق باشید

   • صمدی

    ۰۶ مرداد ۱۳۹۴

    آقا سامان سلام
    ممنونم از پاسخ خوب شما
    موفق باشید

 • صمدی

  ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

  مقاله با کیفیتی بود.
  معلوم می شود برای نوشتن مطالب وقت میذارید و با وسواس خاصی مطالب رو انتخاب می کنید.
  مرسی

دیدگاه شما

پیشنهاد میکنم این مطالب را هم بخوانید
جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین