۱۴ نکته برای مدیریت یک تیم بازاریابی اینترنتی

موضوع: بازاریابی اینترنتی، مقالات

امروز در این مقاله قرار است به نکات مهمی در زمینه بازاریابی اینترنتی بپردازم. در برخی موارد، حتی نگاه کردن به جمله  “مدیریت یک تیم بازاریابی اینترنتی” عجیب به نظر می رسد، برای اینکه تعداد خیلی کمی از شرکت ها در واقع بخش بازاریابی اینترنتی را در ۵ تا ۱۰ سال اخیر در ایران راه اندازی کرده اند. با اینکه حضور قدرتمند در وب برای بازاریابی شرکت ها به یک ضرورت تبدیل شده است، این چالشی است که کسب و کار های بیشتر و بیشتری با آن روبرو می شوند. اگر شما خودتان را در جایگاه مدیریت چنین تیمی ببینید، باید نکاتی که به شما در ادامه می گویم را مد نظر قرار بدهید، برای اینکه مدیریت کارکنان بازاریابی آنلاین ممکن است چالش های جدیدی را در مقایسه با کارکنان در بازارها و فروشگاه های سنتی به وجود بیاورد. با من همراه باشید.

نکته ۱ : درک نقش های تیمی برای بازاریابی اینترنتی

قبل از اینکه حتی به استخدام و یا مدیریت یک تیم بازاریابی اینترتی فکر کنید، شما نیاز دارید تا با نقش های مختلفی که در این حیطه با آنها مواجه می شوید آشنا بشوید. برای مثال، آیا شما تفاوت بین تحلیلگر SEO در سایت با یک توسعه دهنده وب را می دانید؟

 

نکته ۲ : استراتژی بازاریابی اینترنتی را تعیین کنید

علاوه بر درک نقش های مختلفی که در حین انجام این کار با آنها روبرو خواهید شد، ممکن است بخواهید استراتژی بازاریابی مورد علاقه ی کسب و کارتان کاملا شفاف سازی شود. اگر برای مثال، شرکت شما ترجیح دهد که در درجه اول بر روی تبلیغات PPC تمرکز کند، نقش های خاصی که شما باید جای آنها را پر کنید یا آنها را مدیریت کنید کاملا با کسب و کاری که SEO را به عنوان یک استراتژی بازاریابی دیجیتال انتخاب می کند متفاوت است.

 

نکته ۳ : شناسایی معیارهای کلیدی عملکرد

دوستای گرامی این خیلی مهم است که بدانید کسب و کاری که قرار است در آن مسئولیت قبول کنید موفقیت در بازاریابی اینترنتی را چگونه ارزیابی می کند. آیا شما مسئولیت کمپین های بازاریابی اینترنتی را برای برندسازی به عهده می گیرید یا برای افزایش فروش؟ اگر هدف شما برندسازی است، افرادی را استخدام کنید که بیشتر بر روی ایجاد محتوا تمرکز دارند و قادر هستند تا موارد مورد نیاز برای انتشار در شبکه های اجتماعی مختلف را فراهم کنند.
اگر شدیدا بر روی فروش های آنلاین تمرکز می کنید، به تحلیلگران SEO با تجربه که می توانند با ارزیابی داده های وب بازدیدکنندگان بیشتری را به سوی شما جذب کنند یا به اصطلاح conversion rate شما را افزایش دهند نیاز دارید.

 

نکته ۴ : تصمیم بگیرید که آیا باید کارمند استخدام کنید و یا پیمانکاران مستقل را به کار بگیرید

حالا که شما در مورد نوع نقش هایی که کسب و کارتان نیاز دارد تا جای آنها را پر کند آشنایی پیدا کردید، در نظر بگیرید که آیا استخدام نیرو های جدید برای تیمتان معقولانه تر است یا به کارگیری پیمانکاران مستقل.
به ویژه، باید فکر کنید که آیا نیاز به کارکنان تمام وقت برای پروژه های بلند مدت دارید یا اینکه متخصصان با استعداد در مدت زمان کوتاه نیاز شما را برآورده می کنند؟

نکته ۵ : درخواست های معارفه

اگر تصمیم گرفتید که اعضای جدیدی را به تیم بازاریابی اینترنتی خودتان اضافه کنید، احنمالا بهترین نتیجه را از طریق معارفه کارمندان فعلی خودتان و یا پیمانکار فعلی بدست می آورید. مزیت این کار این است که، استخدام از طریق معارفه و توصیه های فردی دردسر های تبلیغات گسترده برای استخدام کارمند و حجم زیاد رزومه های ارسالی را از دوش شما بر می دارد.

نکته ۶ : قبل از پیشنهاد کار، عملکرد بالقوه نیرو را امتحان کنید

قبل از اینکه یک عضو جدید را به تیم بازاریابی اینترنتی کسب و کارتان اضافه کنید، برای نامزد های واجد شرایط یک پروژه آزمایشی کوچک در نظر بگیرید تا استعدادهای آنها را امتحان کنید. توجه داشته باشید که، یک تایپیست حرفه ای، می تواند به کار نوشتنتان سرعت ببخشید. هرچند ، تا زمانیکه مهارت های خاص نیروی جدید را به خوبی امتحان نکرده باشید نمی دانید که آیا می تواند به خوبی با تیم شما سازگار شود یا خیر.

 

نکته ۷ : نقاط ضعف تیم را ارزیابی کنید

همزمان که تیمتان را مدیریت می کنید و گسترش می دهید ، نگاه دقیقی بیاندازید که نقطه ضعف ها در کجا قرار دارند. برای مثال، یک تیم بازاریابی اینترنتی ممکن است کمبود سازنده لینک داشته باشد، در حالیکه تیم دیگری ممکن است نیاز به کارمندان خلاق برای قدرت بخشیدن به کمپین های بازاریابی محتوا داشته باشد. به عنوان مدیر، آگاهی از این کمبودها به شما امکان می دهد که یا کارمندان جدید که این کمبود ها را جبران کنند استخدام کنید و یا جلسات متداوم آموزشی برای آموزش مهارت های جدید به کارمندان فعلی برگزار کنید.

 

نکته ۸ : یک برنامه آموزشی متداوم ایجاد کنید

بسیاری از تازه کارها و مدیران بازاریابی اینترنتی کارمندان جدید را بدون حتی یک توضیح کوتاه در مورد اهداف کلی و روند کار تیم به داخل سردرگمی عظیمی فرو میبرند. نتیجه ی آن، پروژه هایی است که آنطور که باید موثر نیستند، در نتیجه اعضای تیم آنطور که باید از نتیجه کار خودشان راضی نیستند. آموزش, یک اصل اساسی در پیشرفت و توسعه هر شرکتی می باشد. حتما باید یک برنامه ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشید. امروز شرکت های یادگیرنده در صدر بهترین های صنعت خودشان هستند. در رابطه با شرکت های یادگیرنده مطالب اختصاصی تر بیشتری در سایت آترین وب منتشر خواهد شد.

 

نکته ۹ : تعیین تحویل شونده های عملکرد کارمند

دوستان مهم نیست که با چه نوع کارمندی کار می کنید! یا آنها مسئولیت چه پروژه بخصوصی را بر عهده دارند، تعیین تحویل شونده یک موضوع مهم است. وقتی که کارمندان بدانند چه چیزی از آنها انتظار می رود، احتمال بیشتری وجود دارد که کار با کیفیتی را تحویل دهند و وقت کمتری را صرف یافتن توضیحات اضافی کنند.
دوستان اگر انتظارات خودتان را به عنوان یک مدیر بازارایابی به روشنی برای کارمندان بیان کنید این فایده را برای شما دارد که اصول (محیط کار تنها مبتنی بر نتایج) را پیاده سازی کنید که همین مسئله باعث می شود رضایت شغلی بیشتری در کارکنانتان نسبت به محیط های سنتی بدون اهداف مشخص تعیین شده به وجود آید.

 

نکته ۱۰ : پیاده سازی شیوه های بازاریابی سریع

علاوه بر روش های محیط کار تنها مبتنی بر نتایج یا ROWE ، پیاده سازی سیاست های بازاریابی سریع یا چابک (agile marketing) را هم در نظر داشته باشید. بازاریابی چابک، که بر اساس “حداکثر” سرعت در توسعه بیشتر، انتشار مکرر و مقدمات کار متقابل می باشد، سازگاری زیادی با تیم های بازاریابی اینترنتی دارد، برای اینکه به کارمندان این امکان را می دهد که موضوعات تعیین شده را با سرعت بیشتری آماده کنند، بدون درگیر شدن با بروکراسی اداری (ماشین گونه)که در مدیریت های سنتی وجود دارد.

 

نکته ۱۱ : ابزار های مدیریت پروژه مناسب را انتخاب کنید

ابزار های مدیریت پروژه ی خاص که به تیم شما کمک می کنند بهترین نتایج را داشته باشند متنوع خواهند بود، بسته به اینکه اداره شما چقدر بزرگ است و اینکه آیا کارکنان شما در یک جا به صورت حضوری هستند یا دور کار هستند،باید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید، اما ساختار تیم شما به هر صورتی که باشد باید این موارد را حتما مد نظر قرار بدهید :

– یک سیستم مدیریت پروژه که به کارکنان اجازه می دهد بروز رسانی های وضعیتشان و فایل های پروژه هایشان را بطور موثر به اشتراک بگذارند. یکی از ابزارهای خیلی خوب در این زمینه سایت Trello می باشد ، ابزار دیگری که به شما معرفی میکنم برای سایت Basecamp می باشد که بسیار خوب است.

– یک سیستم CRM متمرکز که اطلاعات ضروری مشتری را ردیابی کند.Salesforce و SugarCRM دو تا از محبوبترین ابزار ها در این زمینه اند. هرچند چون ما فارسی زبان هستیم این سایتها شاید خیلی نتوانند نیاز شما را برطرف کنند.
– یک ابزار چت داخلی برای ارتباطات بین اعضای تیم هم بسیار ضروری می باشد. ابزار سایت Hipchat این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا اعضای شرکت شما بتوانند باهم در ارتباط باشند. دوستان البته شما برای پیاده سازی چنین قابلیتی می توانید از  hangouts  هم استفاده کنید.

 

نکته ۱۲: یاد بگیرید که با “طراح سایت” صحبت کنید!

به عنوان یک مدیر، از شما انتظار نمی رود که خودتان پروژه های توسعه وب را برنامه نویسی کنید. با این وجود، چون شما کارمندان تکنیکی در گروهتان را مدیریت می کنید، یادگیری مقدماتی تعدادی از زبانهای برنامه نویسی محبوب برای ارتباط موثر تر با اعضای تیم تکنیکی تان بسیار مهم است. حداقل باید مبانی اینکار را بدانید.

 

نکته ۱۳: بر روی آموزش تیمی سرمایه گذاری کنید

دنیای بازاریابی اینترنتی بطور مستمر در حال تغییر است، این یعنی اینکه آموزش مداوم و برگزاری رویدادهای تمرین تیمی باید یک اصل مهم برای مدیریت باشد. کارمندان را تشویق کنید که حداقل ۲۰ دقیقه در هر روز سر تیتر های صنعت و تکنولوژی و مقالات مربوط به حوزه کاری خودتان را به دقت مطالعه کنند و کارمندانی را که تمایل به این کار دارند را بیشتر تشویق کنید که در حوزه مورد علاقه شان با عمق بیشتری تمرین و تحقیق کنند. با گذشت زمان، این سرمایه گذاری اولیه می تواند در رشد تیم تاثیر فوق العاده ای گذاشته و به عبارتی به بازگشت سرمایه منجر شود.

نکته ۱۴ : برنامه ریزی برای مقیاس پذیری

سرانجام، اگر در حال ساختن و توسعه تیم بازاریابی اینترنتی خودتان هستید، بلند مدت فکر کنید. به جای اینکه یک شخص را برای تکمیل یک وظیفه خاص آموزش دهید، یک فرآیند متمرکز و مکرر که به آسانی در میان کارمندان جدید مقیاس پذیر باشد را ایجاد کنید. با تمرکز بر روی بهبود و توسعه سیستم های داخلی که بتوانند با رشد شرکت شما رشد کنند، می توانید رشد مشکلات داخلی را که اغلب در تیم های بازاریابی اینترنتی مشاهده می شود به حداقل برسانید و زمان و تلاش مورد نیاز برای رسیدن به اهداف سازمانی را کاهش دهید.

 

صحبت پایانی

متاسفانه امروزه خیلی از شرکت ها در ایران بازاریابی اینترنتی را جدی نمی گیرند. نهایتا میبینم که شرکت هایی به فکر راه اندازی سایت هستند و اگر کمی آگاهی داشته باشند نهایتا به فکر سئو سایت خود هستند. سئو سایت هم به چه صورت؟ به این صورت که تمایل دارند یک مقدار هزینه کنند تا یک سئوکار برای آنها سایتشان را سئو کنند. لطفا شما که در حال خواندن این مقاله هستید اینگونه نباشید! چه یک نفر هستید چه تیمی را مدیریت می کنید باید برای بازاریابی اینترنتی خودتان حتما یک برنامه ریزی صحیح و قابل قبولی داشته باشید. مدام خودتان و اعضای تیمتان باید آموزش ببیند. اگر به خوبی بازاریابی اینترنتی را درک کرده باشید می دانید که فعالیت در وب تاثیرش از هر نوع تبلیغاتی بیشتر است. امروز قدرت اینترنت از تلویزیون هم بسیار بیشتر می باشد.

منبع: آترین وب

,, atrinweb telegram

دیدگاه شما

جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین