۶ نکته بازاریابی محتوا که باید در کسب و کارتان رعایت کنید

موضوع: بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا، مقالات

بازاریابی محتوا (Content Marketing) سوخت اصلی یک کسب و کار اینترنتی می باشد. در این مقاله با من همراه باشید تا نکات مهمی رادر زمینه بازاریابی محتوا برای شما بیان کنم. بسیاری از کسب و کارها در چند سال اول فعالیت خودشان، سعی می کنند تا شرکت خود را هر طور که شده، سرپا نگه دارند. در واقع زمانی که شما مشغول جذب اولین مشتری ها برای کسب و کار خودتان، یادگیری چم و خم کار و به طور کلی در مرحله آزمون و خطا قرار دارید، ممکن است زمان کافی برای تمرکز روی بخش بازاریابی محتوا برای سایت خود نداشته باشید.
بعد از اینکه چند سال از زمان راه اندازی کسب و کارتان و کمی بهتر شدن اوضاع می گذرد، باید نفسی تازه کنید و زمانی را روی بازاریابی محتوای خود نیز اختصاص دهید. در ادامه این مقاله به معرفی ۶ راهکار در زمینه بازاریابی محتوا پرداخته ام. با من همراه باشید.

 

۱- یکی از بزرگترین چالش های موجود در ابتدای راه اندازی یک کسب و کار، ثابت قدم بودن و خستگی ناپذیر بودن در انجام مرحله های مختلف کار است. اگر نگاهی به وبلاگ های معروف موجود در اینترنت بیندازید، متوجه این قضیه خواهید شد. البته در این بین هم وبلاگ های دیگری نیز وجود دارند که بعد از گذشت مدت زمانی، نسبت به ارائه محتواهای جدید، حالا به هر دلیلی دلسرد شدند و با افت مخاطب مواجه خواهند شد.
بعد از گذشت چند سال و زمانی که کسب و کار شما وضعیت نسبتاً ثابتی را به خودش دید، لازم است تا اهدافی را برای خودتان پیش بینی کنید و آنها را زمان بندی کنید.

 

۲- سعی کنید به جای اینکه، سطح خودتان را در چند زمینه، در حد متوسط بالا ببرید، سطح خود را در یک بخش، به بالاترین حد برسانید. این حالت سبب می شود شما بتوانید مشتریان خود را که اغلب هم برای کار اصلی‌ای که شما انجام می دهید، پیشتان آمده اند با رضایت کامل از کار با کیفیت شما پیش دیگران تعریف کنند.

 

۳- اگر در حال حاضر در تلاش هستید تا در مقابل دیگر نام ها و شرکت های بزرگ در حوضه تجاری مشترکتان، کم نیاورید، سعی کنید به جای جنگیدن با این نام های بزرگ، با تکیه بر پشتکار خود، رقابت سالم و صمیمانه‌ای را در پیش بگیرید. اگر شرکت های بزرگ در حال حاضر تمایلی به همکاری با شما ندارند، می توانید با شرکت های متوسط در زمینه تامین محتوا همکاری کنید.

 

۴- اغلب سایت هایی که در سایتشان بازاریابی اینترنتی انجام می دهند سعی می کنند از روش Gated Content در ارائه محتویات خود استفاده کنند. بیشتر وبمستران، بر این باور هستند که ارائه محتوا به صورت Gate تاثیر به سزایی در جذب مخاطب و در نهایت پیشرفت سایت دارد. در واقع قدرتی که روش Gate در جذب مخاطب به همراه دارد بیشتر از مخاطبینی است که با گشت و گذار زیاد، ممکن است هرگز دیگر به سایت شما برنگردند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که طرف هم محتویاتی که به صورت Gate قابل دسترس هستند، نسبت به محتویات Ungate  تقریبا تا ۵۰ درصد دانلود کمتری دارند.

نکته: محتویات Gate، در واقع محتوایی است که کاربر مجبور است برای دریافت آن، اطلاعاتی همچون ایمیل، شماره تلفن و .. را وارد کند.  دوستان به نظر من شما باید در سایتتان برای ارائه محتوا باید از هر دو روش یعنی Gated Content‌ و Ungate 20 استفاده کنید. یعنی یکجا باید محتوا را بدون هیچ انتظاری و بدون هیچ دردسری به بازدیدکننده ارائه کنید و یک جا باید اطلاعات تماس دریافت کنید. این کاری است که در سایت آترین وب به خوبی رعایت می شود.

 

۵- درست همانطور که بازدیدکنندگان سایت شما، به یکباره آدرس های ایمیلشان را در اختیار شما قرار نمی دهند، همین بازدیدکنندگان نیز به راحتی و به یکباره متوجه نخواهند شد که شما در سایتتان مطالب جدیدی قرار داده اید. برخی از افراد اذعان می کنند که آنها به طور مرتب، تحت شبکه های اجتماعی برای مطالب خود لینک درج می کنند اما در نهایت ترافیک خاصی از این طریق جذب نمی شود. به همین منظور اگر شرکت و وبسایت شما تازه راه اندازی شده، شاید لازم باشد به گزینه های دیگری که مستلزم هزینه هستند، نیز فکر کنید. در این زمینه نباید شما صرفاً به مبحث سئو فکر کنید چرا که در حال حاضر در حوضه کاری شما مطمئناً صدها شرکت وجود داشته که از شما جلوترند از این رو صرفاً تکیه بر روی سئو مطالب، دردی را دوا نمی کند. برای همین باید دست به جیب شوید و تبلیغاتی را در سایت های بزرگ که احساس می کنید، گروه مخاطبین شما در آن مناطق گشت و گذار می کنند انجام دهید.

 

۶- در زمینه بازاریابی محتوا، باید هوشمندانه عمل کرد. تا می توانید پست ها و محتویات باارزش در سایت خود قرار بدهید تا مخاطب احساس کند واقعاً به جای باارزشی قدم گذاشته است.
با جمع آوری و ارزشیابی این داده ها، باید بتوانید نیازها و علایق مخاطب های خودتان را شناسایی کنید و ببینید که چه محتوایی بیشترین تاثیر و جذب مخاطب را به دنبال دارد.
شما می توانید به صورت دوره ای، میزان تاثیر هر یک از موضوعات و مطالب سایت را از نظر بیشترین بازدیدها، اشتراک گذاریها، و کامنتها مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید، نسبت به بررسی قالب های محتوایی که بیشترین تمایل کاربران را به همراه دارد، اقدام کنید تا از سلیقه اکثریت کاربران خودتان اطلاع پیدا کنید.
بهترین توصیه ای که من می توانم به شما بکنم این است که نسبت به بازاریابی محتوا بی توجه نباشید و آن را جزء اولویت های اصلی خودتان قرار دهند. به طور کلی اگر شما محتوای با کیفیت و اختصاصی ارائه نکنید، نتیجه لازم را هرگز نمی گیرید.

 

صحبت پایانی

دوستان باید اعتراف کنم که در بحث بازاریابی اینترنتی من به شدت عاشق بازاریابی محتوا هستم. فرقی نمی کند که شما صاحب یک کسب و کار اینترنتی هستید و یا یک کسب و کار فیزیکی دارید و در اینترنت هم فعالیت ندارید. شما هر نوع کسب و کاری که دارید باید بتوانید با ارائه اطلاعات با ارزش٬ ارزش آفرینی کنید. اینکه شما ۱۰۰ صفحه درباره افتخاراتتان بنویسید هیچ ارزشی برای مخاطبان ندارد. شما باید ارزش خودتان٬ ارزش کسب و کارتان را با ارائه اطلاعات با ارزش نشان دهید. بازاریابی محتوا را جدی بگیرید. شما باید در حوزه کاری خودتان هر روز مطالعه داشته باشید. مطالعه باعث می شود تا خودتان بتوانید اطلاعات باارزشی را ارائه کنید.

 

منبع: آترین وب

,,, atrinweb telegram
 • مجید

  ۲۶ دی ۱۳۹۵

  با سلام ممنون از مقاله مفید شما
  (شما باید ارزش خودتان٬ ارزش کسب و کارتان را با ارائه اطلاعات با ارزش نشان ندهید) فکر کنم نشان دهید درسته، اشتباه شده!

  • فرشاد حیدری

   ۲۶ دی ۱۳۹۵

   سلام مجید گرامی
   خیلی ممنونم به خاطر نکته ای که نوشتید. بله اشتباه تایپی بود و اصلاح شد
   پیروز باشید

دیدگاه شما

جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین