وبلاگ نویسی و تمرکز بر محتوای دوست داشتنی

موضوع: بازاریابی محتوا، کسب و کار اینترنتی، مقالات

با گذشت چندین سال از پیدایش وبلاگها و پیشرفته شدن ابزارهای بازاریابی اینترنتی همچنان وبلاگها از نفوذ بسیار بالایی نزد بازدیدکنندگان برخوردار هستند و می توانند بسیار سودآور باشند. وبلاگ یک ابزار بسیار محبوب و رایگان می باشد که اگر به درستی آن را به کار بگیرید می توانید از آن درآمد بسیار بالایی را بدست آورید. هر صاحب کسب و کاری باید وبلاگ نویسی حرفه ای را بیاموزد تا بتواند مشتریان زیادی را به کسب و کار خود تزریق کند.

وبلاگ نویسی و تمرکز بر محتوای دوست داشتنی

 

وبلاگ نویسی و تمرکز بر محتوای دوست داشتنی

 

سادگی در وبلاگ

برای وبلاگتان از قالب ساده و رسمی استفاده کنید ، در اینترنت قالبهای رایگان زیادی برای وبلاگ موجود می باشد که می توانید یکی از آنها را برای قالب وبلاگتان انتخاب کنید.

ابزارهای بسیار متعددی برای وبلاگها در اینترنت موجود می باشد. هر چقدر از این نوع ابزارها کمتر استفاده کنید وبلاگتان حرفه ای تر به نظر می رسد . به طور مثال وقتی وارد برخی از وبلاگها می شویم می بینیم که یک موسیقی پخش می شود . به شما توصیه می کنیم چنین اشتباه بزرگی نکنید . این کار بسیار غیر حرفه ای به نظر می رسد و باعث نارضایتی بازدیدکنندگان می شود.

 

خودتان محتوا تولید کنید

بله خودتان محتوا تولید کنید . تمام ارزش یک وبلاگ به مطالب دسته اول آن است . به هیچ وجه مطالب سایتهای دیگر را کپی نکنید.

این کار دو عیب بسیار بزرگ دارد :

 • موتورهای جستجو شما را در نتایج اولیه نمایش نخواهند داد.
 • اعتبار شما نزد بازدیدکنندگان پائین می آید.

شما باید با مطالب اختصاصی که خودتان تولید کرده اید وبلاگتان را به یک مرکز تخصصی در زمینه کاری خودتان معرفی کنید.

قبل از اینکه مقاله ای را که نوشته اید منتشر کنید  یکبار خودتان آن را بخوانید تا اشتباه تایپی نداشته باشد.

برای تولید محتوا باید به طور مداوم مقالات وبلاگهای دیگر را مطالعه کنید تا شما هم بیاموزید که چگونه باید مقالات آموزشی بنویسید.

در محتوا از بدیهیات بپرهیزید

دیگر زمان آن گذشته که بخواهید برای بازدیدکنندگان مقدمه چینی کنید و بخواهید از توضیحات رسمی و خشک استفاده کنید.

بازدیدکنندگان می خواهند سریعا جواب سوالشان را بگیرند. 

می خواهند سریعا مشکل خود را حل کنند.

پس خود را جای بازدیدکنندگان بگذارید و ببینید چه مشکلاتی دارند و به مشکلات آنها در محتوای خود پاسخ دهید و از توضیحات تشریفاتی بپرهیزید. نمونه این نوع محتوا در سایت آترین وب می باشد  . اگر به آموزشهای ما دقت کنید می بینید که به بدیهیات بی ارزش و وقت تلف کن نمی پردازیم و سریعا یک مطلبی را آموزش می دهیم. در صورتی که می توانیم یک آموزش ویدئویی ۵ دقیقه ای را ۱ ساعت برایش وقت صرف کنیم. دیگر حجم مطالب بالا نشاندهنده با ارزش بودن آن نیست. 

 

مطالب خود را پاراگراف بندی کنید

امروزه با توجه به زندگی ماشینی و دیجیتالی و راحتی کار ، صبر انسانها بسیار کمتر از گذشته شده و دیگر کمتر کسی را می بینید که پای دستگاه خود بنشیند و  یک مطلب طولانی را مطالعه کند . برای همین باید مطالب وبلاگ خودتان را پاراگراف بندی کنید تا مطلب شما کم به نظر برسد تا بازدیدکننده با مشاهده مقاله شما عقب نشینی نکند.

مثلا اگر ۲۰ خط نوشته دارید آن را به ۴ پاراگراف ۵ خطی تقسیم کنید . با این کار محتوای شما هم زیباتر به نظر میرسد و  هم بازدیدکننده میل بیشتری پیدا می کند تا مطلب شما را تا انتها مطالعه کند.

شما یک هدف اصلی در محتوا دارید : سریعا مشکل بازدیدکننده را حل کنید

 

وبلاگتان را با تبلیغات زیاد بی ارزش نکنید

از شما تقاضا  میکنم وبلاگتان را با تبلیغات بنری زیاد پر نکنید. اینطوری بلاگ شما مثل یک سمساری به نظر می رسد!

وقتی بازدیدکننده وارد سایت شما می شود دنبال رفع مشکل خود هستش تا شاید در وبلاگ شما مشکلی که دارد برطرف شود پس شما باید کاری کنید تا تمام توجه بازدیدکننده به مطالب شما جلب شود. از تبلیغات بنری استفاده کنید ولی تعدادش بسیار کم باشد تا مورد نارضایتی بازدیدکننده قرار نگیرد.

نکته: اگر در وبلاگتان از تبلیغات بنری استفاده می کنید تنها تبلیغاتی را قرار دهید که مرتبط با موضوع وبلاگ شما باشند.

 

استفاده از عکس در وبلاگ به صورت اصولی

حتما سعی کنید در مقالات خود از تصاویر استفاده کنید . این کار جذابیت نوشته های شما را بیشتر می کنید . برای انتشار عکس ۲ نکته را در نظر بگیرید:

 • حجم تصاویر زیاد نباشد تا در دستگاه بازدیدکننده سریع بارگذاری شود.
 • تصاویر خود را در سایتهای معتبر آپلود کنید تا بعد از مدتی تصاویر شما از بین نرود.

 

استفاده از عکس در وبلاگ به صورت اصولی

 

نظم و انضباط در وبلاگ

برای مقالات آموزشی خود یک برنامه ریزی کنید.

به طور مثال تعیین کنید که هر هفته ۲ مقاله منتشر کنید و این روند را حفظ کنید تا بازدیدکنندگان با روند کاری وبلاگ شما آشنا باشند.

مطالب خود را دسته بندی کنید تا بازدیدکنندگان سریعا به موضوعات مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.

و در آخر …

هدف اصلی یک وبلاگ ارائه نکات آموزنده به مخاطبان است یعنی مهم ترین کار یک وبلاگ انتشار مطالب با ارزش است.

بهترین ابزار یک وبلاگ محتوای آن می باشد.

در وبلاگ نویسی مسیرتان را عوض نکنید و به حاشیه نروید و کار خود را با قدرت ادامه دهید .

 

این مطلب را یادتان باشد که کاربران اینترنتی فقط از شما محتوای خوب می خواهند و اینکه بتوانید مشکلشان را حل کنید نه اینکه وبلاگ شما برخی از ابزارهای آنلاین مثل موسیقی آنلاین را داشته باشد . پس وبلاگ خود را با اینگونه ابزارها شلوغ و غیر حرفه ای نکنید.

بسیاری از وبلاگ نویسان حرفه ای هستند که در کشور خودمان درآمد چندین میلیونی در ماه دارند. وبلاگ نویسی پشتکار قوی را می طلبد پس ناامید نشوید. هر وقت در بین راه انگیزه های شما کم شد و نا امید شدید به سایت آترین وب مراجعه کنید و مطالب آموزشی آترین وب را مطالعه کنید تا همچنان با انگیزه بمانید.

منبع : آترین وب

atrinweb telegram
 • محمدرضا

  ۲۵ تیر ۱۳۹۴

  با دوتا نکته حال کردم:
  ۱- سریعا مشکل بازدیدکننده را حل کنید. یعنی همون پرهیز از بدیهیات.
  ۲- هر وقت در بین راه انگیزه های شما کم شد و نا امید شدید به سایت آترین وب مراجعه کنید و مطالب آموزشی آترین وب را مطالعه کنید تا همچنان با انگیزه بمانید. این یعنی پشتیبانی. یعنی پشتتون گرم باشه.
  سوال: من مثلا یک سری موضوع برای سایتم انتخاب کردم و برای هر کدوم هم مقالاتی گذاشتم. حالا بعد مدتی که سایتم حرفه ای شده و سئوی خوبی هم کسب کرد . و مقالاتم ایندکس شد. حالا می بینم موضوعات مقالاتم مثلا خیلی کلی هست و من نیاز دارم که موضوع ها رو ریزتر کنم. در واقع کتگوری ها رو بیشتر کنم. از طرفی اگر بخوام مقاله قدیمی رو در کتگوری جدیدی بذارم آدرسش عوض میشه. در حالی که با آدرس قبلی ایندکس شده و رتبه خوبی هم کسب کرده. حالا اینجا که آدرس مقالاتم به ناچار عوض می شه راه حل چیه؟ از طرفی نمی خوام سئوم خراب شه و از طرفی نیاز دارم مقالات رو در طبقه بندی های جدیدتری قرار بدم.
  ممنون اگر جواب بدید.

دیدگاه شما

جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین