چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۴

موضوع: کسب و کار، مقالات

اهداف در طرح کسب و کار تجاری . سؤال کلیدی: موفقیت در این کار چگونه تعریف می شود؟ اشخاص هدفمند کسانی هستند که در شرایط خاص می دانند چه می خواهند و برای رسیدن به مقاصد خود از اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده کمک می گیرند. اهداف را به شکل مقاصد ویژه و قابل اندازه گیری می نویسیم؛ این طوری معلوم می شود که ما در این کار به دنبال چه هستیم. برای این که این اهداف تأثیرگذار باشند، لازم است آن ها را دقیق و قابل اندازه گیری تعریف کنیم.

 

« زیگ زیگلار ‌» سخنران معروفی که با صحبت هایش در مردم انگیزه ایجاد می کند – می گوید: ‌« برای رسیدن به هدف های مهم ، یک آدم هدفمندی شوید، اشخاصی که ایده هایشان مبهم و گنگ است و ضرب العجلی برای فعالیتشان معلوم نمی کنند. هرگز به خط پایان نمی رسند. ‌»

 

دوستای خوبم اگر سه بخش قبلی  این مقاله را هنوز مطالعه نکردید  از لینکهای زیر مشاهده کنید

 

چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۱

چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۲

چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۳

 

 

چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۴

 

زیگلار این اشخاص را اکثریت سرگردان می نامد. چشم انداز کارآفرینان جامع و آرمان گرایانه و شرح مأموریت کوتاه، تأثیرگذار و مشتری گراست. اما اهداف معلوم می کنند که برای رسیدن به یک نتیجه ی خاص، باید از چه منبعی کمک گرفت. برای داشتن کاری هدفمند لازم است اهداف مشخص و معینی داشت.

اهداف، انواع مختلفی دارند و برنامه باید گستره ای از این اهداف را در برگیرد. اهداف باید همه ی ابعاد کار را پوشش دهند و روی مقاصد مهم تر تأکید کنند. در این قسمت باید سعی کرد اهداف مهم را شناسایی نمود و از فراز و نشیب های کار، آگاه شد.

 

اول یکسری هدف قابل اندازه گیری تعیین کنید، سپس نتیجه را طی یک سال بسنجید. اهداف، مهم ترین ابزار برای تعیین مسئولیت ها هستند. باید مواظب بود حساب کار از دست در نرود.

موفقیت در چیست؟ موفقیت از کجا ناشی می شود؟ چه مشکلی است؟

کارآفرینان می توانند با ذهن انگیزی سه مورد از موفقیت هایی را که دوست دارند را در پایان امسال و سال بعد جشن بگیرند، بنویسند. باید به تجربه های قبلی فکر کرد و دید که از آن ها چه یاد گرفته می شود. موفقیت های پیشین چه بوده اند؟ باید جزئیات آن ها را شرح داد.

 

 • اشتباه های گذشته چه بوده اند؟
 • از این اشتباه ها چه چیزهایی می توان یاد گرفت؟
 • کدام ایده ها عملی شده اند؟
 • چه ایده هایی دنبال نشده است؟

باید از بین اهداف زیر حداقل شش تا را که برای موفقیت کار ضروری می باشد، علامت زد و در هر بخش هر تعداد را که لازم است علامت زد و اگر مواردی کم بود اضافه کرد.

امور مالی: فروش، سود، سود ناخالص، نقدینگی، بدهی

بازار یابی: تبلیغات، سهم بازار، وجهه ی عمومی ، تعداد مشتری ها و خدمات به مشتری

منابع انسانی: روحیه، حقوق و مزایا، محیط کار، کارآیی نیروی کار

تحقیق وتوسعه: کارکرد محصولات جدید، تاریخ عرضه فرصت های بازار و دانش فنی

تولید: فرآیند ظرفیت، کیفیت، موجودی کالا و مواد اولیه

اهداف: شخصی، یادگیری، نیاز به خلاقیت، رشد شخصی و وجهه ی اجتماعی خودشکوفایی

سایرموارد: بانک، عرضه کننده ی سرمایه، اجتماع ، تجهیزات . . . .

چه اهدافی را می خواهید برآورده کنید؟

دوباره به قبل برگردید. هدف هایتان را مرور کنید. چهار تا از آنها را انتخاب کنید و برای هر کدام به سؤال های زیر پاسخ دهید.

چه نوع کاری باید انجام شود؟

چه موقع قرار است چه اتفاقی بیفتد؟

چه تأثیری در مسائل مالی خواهد داشت؟

حالا با توجه به پاسخ ها، اهداف را در جملات یا عبارات مناسب بنویسید. اغلب دو هدف اول به درآمد حاصل از فروش و سود دهی اختصاص دارد. آیا رسیدن به این اهداف می تواند چشم انداز و مأموریت را تحقق بخشد؟

دوباره شرح چشم انداز و مأموریت خود را بخوانید و اهدافتان را  بنویسید. از خود بپرسید آیا این اهداف می توانند چشم انداز و مأموریت شما را برآورده کنند؟

 

استراتژی ها

سؤال کلیدی: چگونه این فعالیت رشد یافته و اداره می شود؟

استراتژی ها جهت، معیار و روش های ایجاد و اداره ی فعالیت کارآفرینان را تنظیم می کنند. علاوه بر این مرزها و مسیرهایی که استراتژی ها مشخص می کنند، کمک می نماید تا تصمیمات به خوبی ارزشیابی شوند. برای این که حساب کار از دست نرود، باید یک سری استراتژی های از پیش تعیین شده را دنبال کرد. یک راه در استراتژی ها این است که آن ها را با دید رسوم و عادات معمول هر صنعت نگاه کرد؛ هر صنعتی رهبران، موافقان و مخالفان خود را دارد و باز، هر صنعت برای موفقیت، روش های خاص خود را دارد. باید کارهای موفق در کاری که انجام داده می شود را بررسی نمود تا درس های بیشتری گرفت. اگر به یکی از این درس ها بی توجهی شود، ممکن است در کارها به شدت شکست خورد. قرار نیست استراتژی ها پنهان و موموز باشند. در واقع این ها جزو معلومات عمومی به حساب می آیند و در هر حرفه ای به وضوح از آنها استفاده می شود. هر نشریه ای را که ورق بزنید می بینید مدیران از فرصت ها و شیوه ی بهره گیری از آن ها صحبت کرده اند. این مدیران، مشکلات و راه حل هایی را هم که در حال حاضر با آن ها در گیرند، مطرح می کنند. این اطلاعات برای ایجاد و اداره ی شرکت شما حیاتی هستند.

 

استراتژی های خوب، هم کلی هستند و هم متمرکز؛ استراتژی که مناسب کار باشد، احتمالاً چند سالی تغییر کلی نمی کند. البته اگر در کار پیشرفت چشم گیری باشد یا در کار یک تغییر اساسی هی ایجاد شده، باید در استراتژی ها تجدید نظر کرد. اگر این استراتژی ها درست تعیین شده باشد فعالیت اقتصادی را به وضوح نشان می دهد و روی آن متمرکز می شوند. استراتژی ها باید هم به عوامل خارجی و هم به عوامل داخلی که روی کار مؤثرند توجه داشته باشند. استراتژی های خارجی یا از فرصت های موجود برای رشد شرکت استفاده می کنند و یا بر تهدید های خارجی غلبه می کنند و استراتژی های داخلی به نقاط قوت و ضعف این کار از بعد توانایی های موجود، کارآیی و سود دهی می پردازند.

 

عوامل مهم در ایجاد فعالیت

عواملی را که در رشد و عملکرد کار تأثیر جدی دارند، علامت بزنید.. برای این کار از هدف استفاده کنید. در صورت لزوم می توان عوامل دیگری را هم به فهرست اضافه کرد.

· داشتن بازار، کارمندها، مراجع، خدمات پس از فروش و . . . . .

· قیمت کالا، مدیریت زمان، حسن شهرت، جریان نقدینگی و . . . .

· کیفیت، توانایی های دیگران، سرمایه موفقیت مکانی و . . . .

· تکنولوژی، همکاری های استراتژیک، تک بودن کالا، دانش فنی و . . . .

 

تعیین استراتژی مناسب برای فعالیت

پیدا کردن این استراتژی ها کار سختی نیست. بیشتر اطلاعات مورد نیاز را می توان به راحتی یا با حداقل هزینه به دست آورد. انتخاب استراتژی های مناسب هم کار مشکلی نیست.

 

از کجا می توان استراتژی های مخصوص این فعالیت را پیدا کرد؟ شاید بهتر باشد از مجلات تجاری؟ تخصصی و صنفی آن فعالیت و روزنامه های محلی شروع کرد. در این نشریه ها، آخرین مقالات درباره روش هایی است که آن صنعت در قلمرو بازاریابی و جذب سرمایه در پیش می گیرد. در این مجلات مشکلات، چالش ها و فرصت هایی که افراد فعال در آن زمینه، با آن درگیر هستند به اضافه ی راه حل های عملی مطرح می شود. مرور فهرست چند شماره ی آخر نشریات، کمک خوبی جهت افزایش دیدی وسیع درباره قسمت های مهم کار می دهد. می توان دید که شرکت های پیش رو برای آینده ی خود چه برنامه ای دارند.

طرح تجاری برای کسب و کار

می توان سه شماره آخر یک نشریه مربوط به فعالیت خود را مرور کرد و به سؤالات زیر پاسخ داد.

 1. چه فرصت هایی وجود دارند؟
 2. چطور می توان از این فرصت ها استفاده کرد؟
 3. چه تهدیدهایی وجود دارند؟

چگونه می توان این تهدید ها را به حداقل رساند و یا حتی آن ها را به فرصت تبدیل کرد. اگر امکان دارد باید سعی کرد شرکت خود را به یک رودخانه تشبیه نمود.

 

مسائل مورد بحث در آن فعالیت چه چیزهایی هستند؟

قیمت گذاری، محیط کار، رقابت، بازار، تجهیزات و امکانات، رسانه ها، شرایط اقتصادی، تکنولوژی، نیازهای مردم، سود بانک، قوانین صادرات و واردات، وام کم بهره، مالیات، دولت، افت قیمت

مشتریان چه کسانی هستد؟ سه گروه از آنها را توصیف کنید و در موردشان توضیح دهید.

می توان برای انگیزش ذهنی درباره مشتری ها از این کلمات استفاده کرد: سن، جنسیت، شغل‌، زبان، کشور، شهرستان، وسعت شهرها، طبقه اجتماعی، شیوه ی زندگی، شخصیت، هدف از ارایه ی محصول، میزان مطالعه، عادت ها، علایق، نیازها.

برای انگیزش ذهنی درباره ی چگونگی نحوه ی تبلیغ و فروش از کلمات زیر استفاده کنید:

همایش، گردهمایی، نشریه، اینترنت، تلویزیون، رادیو، سخنرانی، مجلات، رسانه ها، روزنامه، پوستر

 

در حال حاضر چه برنامه ای برای تبلیغ فعالیت خود برای سه گروه مشتری دارید؟

از آنجا که بعضی وقت ها آنچه در ذهن ما وجود دارد ممکن است اشتباه باشد، لذا سعی کنید  چند حسن برای عواملی که فکر می کنید بر روی کارتان تأثیر منفی دارد نام ببرید و چند ضرر برای عواملی که فکر می کنید بر روی کارتان تأثر مثبت دارند نام ببرید.

اکنون چه چیزهایی روی فعالیت شما تأثیر مثبت دارند؟

چطور می توان آنها را تقویت کرد؟

چه چیزهایی کارآمد نیستند؟

چطور می خواهیم این مشکلات را حل کنیم؟

تا الان چه چیزی سبب موفقیت و یا مانع رشد فعالیت شما شده است؟ برای رسیدن به تصویر ذهنتان چه طوری می خواهید بر محدودیت ها غلبه کنید و پیروز شوید؟

 • عوامل موفقیت: کار فعلی
 • عوامل موفقیت: چشم انداز
 • عوامل محدود کننده: کار فعلی
 • عوامل محدود کننده: چثم انداز

 

یکبار سعی کنید عوامل محدود کننده و عوامل موفقیت را تغییر دهید. شاید شما در شناخت عوامل اشتباه کرده اید. سعی کنید از پیش فرض های غلط خود ، خودداری کنید. شاید برخی از موارد خوشایند شما نباشد و یا شاید به برخی از آنها اعتقاد نداشته باشید. شما حتما باید برای کسب و کار خودتان یک طرح تجاری و یا همان Business Plan داشته باشد.

 

بخش بعدی این مقاله را از لینک زیر مشاهده کنید

 

چگونه یک طرح تجاری برای کسب و کار بنویسیم؟ – بخش ۵

 

منبع : آترین وب

atrinweb telegram
 • راحله

  ۰۸ شهریور ۱۳۹۴

  با سلام خدمت شما اقای حیدری
  من به تازگی باسایت شما اشنا شده ام قبل ازهرچی لازم میدونم از شما تشکر کنم وبعد یه سوال ازشما داشتم
  رشته من زبان انگلیسی است وحدودسه هفته است که سایت خودم را دراین زمینه راه اندازی کردم قسمت ویدیو های شما را دوست دارم ومیخواستم ویدیوهایی به این صورت در زمینه فعالیت خود درست کنم اما روش کار وروش ویدیو سازی وکلا چه نرم افزارهایی لازمه از ابتدا تا پایان وخروجی وروی ساین قرار دادن را نمیدانم..
  لطفا اگر ممکنه مرا راهنمایی نمایید
  ممکنه سرتون شلوغ باشه ووقت نداشته باشید ولی خواهش مکنم مرا بی جواب نگذارید.
  ممنون

  • فرشاد حیدری

   ۰۸ شهریور ۱۳۹۴

   سلام به راحله گرامی
   ممنون بابت لطف شما
   برای فیلمبرداری از محیط دستکتاپ از نرم افزار TechSmith Camtasia Studio استفاده کنید
   خروجی فیلم هم به صورت mp4 باشد
   موفق باشید

دیدگاه شما

جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین