راهنمای هوشمندانه برای جهش به سوی الگوهای رفتاری بازاریابی

موضوع: بازاریابی اینترنتی، مقالات

الگوهای رفتاری اینترنتی می توانند راه گشای کوتاه مدت و اثربخش هر کسب و کاری باشند. در این مقاله با من همراه باشید تا درباره الگوهای رفتاری بیشتر بدانید. همین ابتدای کار به شما می گویم که منظورم از الگوهای رفتاری، شبیه سازی و یا تقلید از یک رویداد و یا اتفاق است که در جامعه سریعا منتشر می شود و بین مردم دست به دست می شود و ما می توانیم از این اتفاق برای بازاریابی و جهش در کسب و کارمان استفاده کنیم.

 

کسب و کارهایی که یک الگوی رفتاری را پیاده سازی می کنند، به صورت موقت افزایش ترافیک (بازدید) بالایی را تجربه می کنند و فروش بالایی را تجربه می کنند. اما این فروش به صورت موقتی خواهد بود. در نظر داشته باشید که این کار همانطور که می تواند به صورت موقت به سایت شما کمک کند، اگر اشتباه انجام شود می تواند ضررهای زیادی را به شما تحمیل کند.

اما درحالیکه این کسب و کارها قطعا افزایش ترافیک بالایی را بصورت موقت تجربه کردند، فرایند جهش به سوی یک الگوی رفتاری اینترنتی از آن مواردی است که هر شرکتی نمی تواند به آرامی آنرا کنترل کند. با اجرای درست، نکات زیر به شرکت شما کمک می کند فروش تان را بالا ببرید و نامتان در میان مشتریان مورد نظرتان پر رنگ شود. اما در صورتی که بصورت نا درست مدیریت شود، ریسک از دست دادن مشتریان را به جان می خرید و همچنین در شبکه های اجتماعی ممکن است برچسب بی منطق به شما بزنند.

 

قبل از آنکه به سراغ توضیح چگونگی اختصاص الگو های رفتاری اینترنتی تاثیر گذار برویم، بیایید به چند تا از روش های مختلف انجام این کار نگاهی بیاندازیم. شما می توانید :

 

  • نسخه خودتان از یک تصویر رفتاری را منتشر کنید.
  • یک ویدیو منتشر کنید که از یک کار موفق مشابه تقلید کند یا آنرا تکمیل کند.
  • تلاش کنید ویدیو یا تصویر الگوی رفتاری خودتان را خلق کنید

 

به عنوان یک قانون کلی ، اکثر کسب و کارها ترجیح می دهند گزینه سوم را انتخاب نکنند! برای اینکه هیچ راه حقیقی وجود ندارد که موفقیت مجازی یک کمپین را تضمین کند. می توانید مدل های مختلف کمپین را اجرا و تحلیل کنید. صدها ساعت و میلیون ها تومان صرف رمز گشایی کد الگوی رفتاری یک کمپین اینترنتی کنید که این فقط به باد دادن سرمایه است! و هیچ افزایش ترافیک و فروشی در مقایسه با تلاشی که انجام دادید مشاهده نخواهید کرد.

در واقع، به جای آن می توانستید برای برندسازی خودتان سرمایه گذاری کنید. الگوهای رفتاری قرار است یک حس “توسط مردم، برای مردم” را القاء کنند، یعنی اینکه تلاش شرکت شما برای اهرم کردن این فرآیند به منظور اهداف تجاری میتواند به عنوان دستکاری عمدی یا ظاهر سازی تلقی شود. هیچکس دوست ندارد شاهد آن باشد که یک نام تجاری سعی کند در فرهنگ مدرن امروزی اعمال نفوذ کند، به همین دلیل است که همه ی بازاریابان هوشیار به اندازه کافی هوشمند هستند که به الگوهای رفتاری موجود بچسبند.

البته ، همین فرآیند هم بدون مخاطره نیست. دوستان، قبل از آنکه بخواهید از الگوهای رفتاری به عنوان بخش فعالی از استراتژی بازاریابی اجتماعی خودتان استفاده کنید، نکات زیر را  به دقت در نظر بگیرید:

 

نکته ۱ : به سرعت اقدام کنید و یا هرگز اقدامی نکنید!

معمولا الگوهای رفتاری به خاطر ماهیتی که دارند عمر کوتاهی دارند. اگر تصمیم گرفتید که جهش بر روی الگوهای رفتاری را به بخشی از استراتژی رو به جلوی کسب و کار خودتان تبدیل کنید، باید این عمر کوتاه را همیشه به خاطر بسپارید.

برای مثال: اگر کسب و کار شما از یک نمونه کمپین پر سروصدا بخواهد الگوبرداری کند (به عبارتی از آن تقلید کند)، با انتشار نسخه خودتان، پس از گذشت یک ماه از اولین ویدیو یا فعالیت، تلاش شما حتی تاثیری نزدیک به شرکت هایی که از همان ابتدا بر روی این کار متمرکز شدند ندارد.

اگر می خواهید از الگو های رفتاری به نفع خودتان استفاده کنید، باید سریع بجنبید و این به معنی آن است که همیشه یک چشمتان به روی موضوعات داغ و جدید روی اینترنت باشد. در حالیکه فعال بودن بر روی کانال های اجتماعی به شما در این زمینه ایده می دهد. در واقع همیشه باید گوش به زنگ باشید! یعنی هر سوژه ای قبل از آنکه به شدت فراگیر شود باید نسخه خودتان را ارائه کنید.

 

نکته ۲ : درک درستی از پس زمینه و مفهوم الگوی رفتاری مورد نظر پیدا کنید

خب، بیایید فرض کنیم که شما یک الگوی رفتاری داغ را از طریق ردیابی های طاقت فرسا یافتید! که هنوز در مراحل اولیه عمر خود است. با توجه به سرعت رشد موضوع، ایده خوبی به نظر می رسد که به سرعت نسخه ی خودتان را بسازید، مگه نه؟

 

خب، نه به این سرعت …. 🙂

 

الگو های رفتاری اینترنتی طبعا با عکس العمل سریع مواجه می شوند (چه شوک آور باشند یا خنده دار یا با حس همدردی). به همین خاطر، شوخ طبعی و تصاویر خنده داری که در الگوهای رفتاری اینترنتی استفاده می شوند ممکن است برای بعضی توهین آمیز یا ناپسند باشند ، که درک پس زمینه و مفهوم پشت یک تصویر یا ویدیو را پیش از آنکه از آن در کسب و کارتان استتفاده کنید به یک امر حیاتی تبدیل می کند.

شما باید به دقت تحقیق کنید که پیام الگوی رفتاری ای که انتخاب کرده اید تاثیر مثبتی بر روی شرکت شما می گذارد، چرا که اشتباهات در این حوزه می تواند پیامد ها و خسارات جبران ناپذیری ببار آورد.

 

نکته ۳ : الگوی رفتاری مورد نظرتان را با بازارتان تطبیق دهید

گذشته از موضوع طبع و نظر مخاطبان، از خودتان سوال کنید آیا به طور کلی مخاطبانتان عکس العمل مثبتی نسبت به آن الگوی رفتاری خواهند داشت یا خیر.

 

دوستان دقت کنید که شما نمی توانید از هر کمپینی که شرکت های دیگر استفاده می کنند و یا از هر رویدادی که در جامعه اتفاق می افتد برای کسب و کار خودتان استفاده کنید. شما باید متناسب با بازاری که می خواهید هدف قرار بدهید این کار را انجام بدهید. شاید بخواهید بازار مصرف کنندگان جوان را مورد هدف قرار بدهید و یا اینکه مصرف کنندگان مسن را هدف قرار بدهید.

 

آسان ترین راه برای تشخیص اینکه مخاطبان خودتان را با الگوی رفتاری ای که به هدف گیری آن فکر می کنید آشنایی دارند یا خیر این است که فعالیت های بازار هدفتان را بر روی رسانه های اجتماعی دنبال کنید. اگر برای مثال، متوجه بشوید که تعداد زیادی از دنبال کنندگان کسب و کار شما یک فیلم ویروسی (viral video) جدید را بر روی توئیتر خود به اشتراک می گذارند، با اطمینان خاطر می توانید قدم پیش بگذارید در حالیکه می دانید الگوی رفتاری ای که انتخاب کرده اید حتما مورد توجه قرار می گیرد. بازاریابی ویروسی را همان بازاریابی دهان به دهان در نظر می گیریم. یعنی مردم خودشان برای ما بازاریابی انجام می دهند!

 

نکته ۴ : بیش از حد سرمایه گذاری نکنید

در نهایت، به خاطر داشته باشید که تلاش برای سرمایه گذاری بر روی الگو های رفتاری اینترنتی پر مخاطب به خودی خود، یک استراتژی رو به جلو به حساب نمی آید. چراکه این الکو ها عمر کوتاهی دارند، هر تلاش و سرمایه ای که در این راه صرف می کنید احتمالا فقط برای مدت کوتاهی پاسخگو خواهد بود.

فرض کنیم تلاش خودتان را کرده اید و نسخه ی خودتان از آخرین فیلم ویروسی (viral video) موجود در اینترنت را تولید کرده اید. در ابتدا ، نسخه شما ترافیک بالایی را به سمت سایتتان روانه می کند. اما پس از گذشت چند روز، هنگامی که عطش محبوبیت الگوی رفتاری مورد نظر فروکش کند، ترافیک ورودی شما متوقف می شود، که این امر زمان شما برای جبران سرمایه ای که برای تولید این اثر گذاشته اید را محدود می کند.

به این دلیل این ایده خوبی است که به جهش به سمت الگو های رفتاری به عنوان کشمش هایی در میان کشمش های استراتژی های بازاریابی شرکتتان فکر کنید. شاید برای بالا بردن محبوبیتتان به صورت موقت جالب به نظر بیایند، اما نباید سهم بزرگی در میان تاکتیک های رو به جلوی شما داشته باشند. بازگشت سرمایه یا ROI را به خاطر داشته باشید و به خاطر داشته باشید که ساختن تاکتیک های بیشتر در کسب و کار احتمال بیشتری برای افزایش فروش و بهره شما خواهند داشت.

 

نتیجه گیری کلی این است : کسب و کار شما نیازی ندارد که بر روی یک الگوی رفتاری به منظور موفقیت اینترنتی سرمایه گذاری کند. روشهای پیش برنده ی بسیار زیاد دیگری – برای مثال SEO و بازاریابی محتوا – وجود دارند که آنچنان محتاج دانش بروز و نکته بینی اجتماعی بالایی که این روش بخصوص نیاز دارد ، نیستند. هنگامی به سمت الگو های رفتاری جهش بزنید که فرصت مناسبی برای آن پیدا کرده اید، اما اجازه ندهید دنبال کردن این محبوبیت موقتی شما را از سایر تکنیک های سودآور و با ارزش باز دارد.

 

 

صحبت پایانی

دوستان کسب و کار شما نیازی ندارد که بر روی یک الگوی رفتاری برای موفقیت اینترنتی سرمایه گذاری کند. روش های از پیش برنده دیگری مثل سئو و بازاریابی محتوا هستند که می توانید انرژی و سرمایه خودتان را بر روی این بخش ها بگذارید. دوستان در نظر داشته باشید، هنگامی شما به سمت الگوی رفتاری باید بروید که فرصت مناسبی برای آن پیدا کرده باشید، اما اجازه ندهید که دنبال کردن این محبوبیت موقتی بخواهد شما را از سایر تکنیک های سودآوری و با ارزش عقب بیاندازد.

منبع : آترین وب

,, atrinweb telegram

دیدگاه شما

پیشنهاد میکنم این مطالب را هم بخوانید
جدیدترین دوره های آموزشی آنلاین