کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس اول

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ - درس اول

کسب و کار اینترنتی اصلا به شانس، اما و اگر ارتباطی ندارد. کسب و کار اینترنتی یک قاعده و اصول تعریف شده دارد که اگر آن ها را رعایت کنید شما هم می توانید یک کسب و کار اینترنتی با درآمد بالا داشته باشید. با من همراه باشید تا به شما نشان دهم که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید چه اقداماتی را انجام بدهیم.

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس اول

به شما تبریک می گویم که در دوره آموزش کسب و کار اینترنتی با عنوان کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ شرکت کردید. من به شما این اطمینان را می دهم که در این دوره مطالب بسیار ارزشمندی را در اختیار شما بگذارم تا بتوانید با آگاهی وارد این مسیر هیجان انگیز و پولساز بشوید. برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق باید بدانید که دقیقا چه گام هایی باید بردارید تا وقت و سرمایه شما در این راه هدر نرود. البته جای نگرانی نیست. من اینجا آمدم تا تجربیات و مطالعات خودم در این زمینه را در اختیار شما دوستان عزیز بگذارم. پس از شما یک خواهش میکنم، لطفا ۶دانگ حواستان اینجا باشد و همزمان با خواندن این متن لطفا با موبایلتان بازی نکنید! مرحله به مرحله باهم پیش می رویم.

 

 

آیا برای #شروع کسب_و_کار_اینترنتی باید وب سایت راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی در قدم اولیه اکثر دوستان ذهنیتشان بر روی وب سایت می رود! دوستان عزیزم من از شما یک تقاضا دارم و آن هم این است که در قدم اولیه اصلا به وب سایت فکر نکنید! یک سایت فقط بخشی از یک کسب و کار اینترنتی است. عوامل مختلفی دست به دست هم می دهند تا یک وب سایت موفق شود. یعنی در واقع امروز اگر شما میبینید که سایتی مثل دیجیکالا موفق است به خاطر قدرت فنی این سایت نیست. بلکه به خاطر عوامل مختلف پشت صحنه است که باعث شده این وب سایت موفق باشد. البته یک وب سایت حرفه ای به شما کمک می کند تا کسب و کار اینترنتی حرفه ای و بهتری داشته باشید اما آن چیزی که از سایت مهم تر است فعالیت خود شماست.

شروع کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد؟

همین جا به شما یک هشدار می دهم! شما نمی توانید همه چیز را به همه کس بفروشید. شما باید بخشی از بازار را هدف بگیرید. شما باید به صورت تخصصی بر روی بخشی از بازار فعالیت کنید. فرض کنید که می خواهید یک دوربین عکاسی canon خریداری کنید. به بازار می روید و فروشگاه های مختلفی را مشاهده می کنید. اغلب فروشگاه ها، برندهای مختلف را باهم به فروش می رسانند و ناگهان چشمتان به یک فروشگاه می افتد که نوشته شده مرکز تخصصی فروش دوربین عکاسی canon ؛ عکس العمل شما چه خواهد بود؟ تمایل دارید به فروشگاهی مراجعه کنید که همه برندهای مختلف مثل canon، nikon، sony می فروشد یا اینکه به فروشگاهی می روید که فقط تخصصی بر روی canon تمرکز کرده است؟ جواب مشخص است. احتمالا شما هم مثل من به فروشگاهی می روید که به صورت تخصصی بر روی canon تمرکز کرده است. پس در نتیجه وقتی شما هم می خواهید یک کار اینترنتی راه اندازی کنید باید بخشی از بازار را هدف بگیرید.

انتخاب بخشی از بازار هدف

ابزاری برای کمک به انتخاب بازار هدف

برای اینکه بتوانید بخشی از بازار را هدف قرار بگیرید می توانید از ابزار keyword planner گوگل کمک بگیرید. با استفاده از ابزار keyword planner می توانید متوجه بشوید که یک عبارت در گوگل چقدر جستجو می شود. این کار کمک بسیار زیادی به تحقیقات بازاریابی شما می کند. برای استفاده از این ابزار ارشمند، فقط یک مشکل وجود دارد و آن هم این است که شما باید با آی پی غیر ایرانی وارد این سایت بشوید تا بتوانید از امکانات آن استفاده کنید. در عکس زیر من از این ابزار کاربردی استفاده کردم و برای شما منتشر کردم.

نیچ مارکتینگ

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، من عبارت طراحی سایت را نوشتم و ابزار keyword planner گوگل به ما می گوید که عبارت طراحی سایت ماهیانه بین ۱۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ بار جستجو می شود. قبلا به این صورت بود که دقیق به شما نشان می داد که یک عبارت چقدر جستجو می شود. مثلا نشان می داد که عبارت طراحی سایت ماهیانه به صورت میانگین ۸۵۰۰ بار جستجو می شود. اما الان گوگل این سیاست را تغییر داده است و یک بازه عددی نمایش می دهد. همین هم فکر می کنم به ما خیلی کمک می کند. پس توصیه میکنم از آن استفاده کنید. دوستان عزیزم همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید خود گوگل عبارات مرتبط با طراحی سایت را هم به ما نمایش می دهد تا بتوانیم بهتر تصمیم گیری کنیم. البته فراموش کردم بگم! این ابزار برای تبلیغات کلیکی (ppc) گوگل است. دوستان عزیزم شاید بپرسید که تبلیغات کلیکی ppc چیست؟ الان نمی خواهم شما را گمراه کنم! اجازه بدهید قدم به قدم پیش برویم. در بخش های بعدی درباره تبلیغات و بازاریابی اینترنتی هم مطالب ارزشمندی را در اختیار شما می گذارم.

شما باید هدف گیری دقیقی داشته باشید و بدانید که می خواهید به کدام بخش از بازار نفوذ کنید. من روی این موضوع بسیار تاکید دارم که شما باید حتما بخشی را نشانه بگیرید. بسیار خب شاید هنوز قانع نشده باشید! برای همین من اینجا هستم تا به خوبی را شما در این زمینه روشن کنم. با یک مثال پیش می رویم. شما می خواهید یک کسب و کار آنلاین ایجاد کنید. می خواهید در زمینه کالاهای دیجیتال فعالیت کنید. شروع می کنید محصولاتی مثل دوربین، موبایل، تبلت، لپ تاپ و … به سایتتان اضافه می کنید. حالا سوال اساسی اینجاست که آیا شما دقیقا می توانید یک موبایل را موشکافانه نقد و بررسی کنید؟ برای سایر محصولات چطور؟ آیا دقیقا می دانید افرادی که موبایل اندروید خریداری می کنند چه دغدغه هایی دارند؟ آیا می دانید افرادی که دنبال لپ تاپ هستند چه دغدغه هایی دارند؟ آیا می دانید یک کارمندی که می خواهد یک لپ تا خریداری کند چه نیازهایی دارد؟ آیا می دانید فردی که می خواهد بازی های کامپیوتری سنگین انجام دهد چه نیازهایی در زمینه لپ تاپ دارد؟ چه بازی های کامپیوتری روی بورس است؟ من می توانم صدها سوال این مدلی اینجا از شما بپرسم. وقتی می گوئیم که بخشی از بازار را هدف بگیرید برای این است که :

۱- مدیریت کسب و کار راحت تر می شود

قطعا مدیریت یک گروه مشخص از کالاها بسیار راحت تر از تنوع محصولات مختلف می باشد. شما باید با تامین کننده های کمتری سروکار داشته باشید. مدیریت کردن محصولات بسیار آسان تر می شود و همچنین کار حساب و کتاب راحت تری هم دارد.

۲- شما می توانید در آن بخش از بازار، مرتب اطلاعات خودتان را افزایش بدهید و بهتر با نیازها و دغدغه های بازار هدفتان آشنا بشوید و در نتیجه محصولاتی را ارائه کنید که بیشترین درخواست را دارد. وقتی بتوانید نیازهای آن ها را به خوبی شناسایی کنید می توانید خدمات بهتری هم ارائه بدهید. مردم دوست دارند که شما به عنوان یک مشاوره با آن ها رفتار کنید، نه اینکه صرفا فروشنده باشید. در نتیجه یک مشاور باید زیروبم خواسته های بازار هدفش را بشناسد. حال از شما این سوال را می پرسم. آیا با این توضیحات می توانید دز تمام زمینه ها فعالیت کنید و خدمات عالی ارائه کنید؟

حواستان باشد نقطه اشتباهی را هدف گیری نکنید!

فکر می کنم به اندازه کافی درباره انتخاب بازار هدف برای شما گفتم و حالا می خواهم یک توضیح تکمیلی و بسیار مهمی را با شما در میان بگذارم. شما باید بدانید که روند جستجوی یک عبارت در گوگل به چه صورتی است. ممکن است شما یک عبارتی را در keyword planner مشاهده کنید که ماهیانه خوب جستجو می شود و تصمیم گرفتید که بر روی بخشی از بازار فعالیتتان را شروع کنید. اینجا نکته ای باقی می ماند! چه نکته ای؟ این درست است که عبارتی در گوگل خوب جستجو می شود. اما ممکن است در مجموع آن عبارت رو به نزول باشد! یعنی چی؟ بگذارید با یک مثال پیش برویم. برای اینکه متوجه بشوید روند صعودی و نزولی یک عبارت در گوگل از لحاظ میزان سرچ چقدر بوده است باز هم باید سراغ یکی دیگر از ابزارهای گوگل با نام google trends برویم. استفاده از این ابزار کاملا رایگان است و هیچ محدودیتی در استفاده از آن ندارید و با آی پی ایرانی هم می توانید به راحتی از این سایت استفاده کنید. در واقع از طریق keyword planner مشاهده می کردیم که هر عبارت چقدر جستجو می شود و با ابزار google trends مشاهده می کنیم که روند جستجوی یک عبارت به چه صورت است. فکر میکنم تصویر زیر گویای همه چیز باشد.

گوگل ترند

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید میزان روند جستجوی عبارت خرید لپ تاپ از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ را به ما نشان میدهد. همانطور که می بینید روند صعودی و نزولی را به شما نشان می دهد. این افزایش و کاهش روند جستجو طبیعی است. منظور من از رو به نزول بوده به اینصورت نیست. منظور این است که یک عبارت کاملا حالتی نزولی به خودش گرفته باشد و بازارش در حال از بین رفتن باشد.

صحبت پایانی درباره کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس اول

دوستان عزیزم تا به اینجای کار مشاهده کردید که داشتن یک وب سایت بخشی از یک کسب و کار اینترنتی می باشد. برای اینکه شما در ایجاد یک کسب و کار آنلاین بتوانید موفق ظاهر شوید باید حتما به نکات قبل از راه اندازی وب سایت توجه ویژه ای داشته باشید. در این زمینه ابزارهایی معرفی کردم که استفاده از آن ها برای همه رایگان است و می توانید از آن ها به نفع خودتان استفاده کنید. من می خواهم در درس بعدی به مبحث راه اندازی وب سایت بپردازم. راه اندازی وب سایت یکی از دغدغه های افرادی است که می خواهند کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند. تلاش می کنم خیلی ساده و مرحله به مرحله این نکات را با شما در میان بگذارم. با من همراه باشید تا در درس دوم کاملا به این موضوع بپردازم.

نویسنده : فرشاد حیدری

منبع: آترین وب