کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس سوم

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ - درس سوم

برای اینکه بتوانید یک کسب و کار اینترنتی پولساز راه اندازی کنید باید نکته های مختلفی را رعایت کنید تا به موفقیت برسید. یکی از بخش های مهم یک کسب و کار اینترنتی (Internet Business) وب سایت است. این مهم است که بدانید یک وب سایت پولساز باید چه بخش هایی داشته باشد. اگر شما هم می خواهید یک کار اینترنتی پولساز داشته باشید اما نمی دانید که باید از کجا شروع کنید توصیه میکنم که دو بخش قبلی را حتما مطالعه کنید.

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس اول

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس دوم

کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس سوم

دوستان عزیزم، یک کسب و کار اینترنتی موفق کسب و کاری است که یک وب سایت پویا و فعال داشته باشد. البته باز هم تاکید می کنم که وب سایت تنها بخشی از یک کسب و کار اینترنتی است. برای همین باز تاکید میکنم که اگر دو بخش قبلی را ندیدید حتما همین الان مطالعه کنید و سپس این بخش را مطالعه کنید.

چگونه یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

لوگوی کسب و کار اینترنتی شما چگونه است؟

توصیه میکنم که حتما از یک طراح گرافیک برای لوگوی کسب و کارتان استفاده کنید. حتی اگر نمی خواهید طراحی لوگو را به فردی بسپارید می توانید برای شروع کنید خودتان خیلی ساده به صورت متنی یک لوگو ایجاد کنید و در سایتتان قرار بدهید. تاکید میکنم که وب سایت شما حتما باید دارای یک لوگو باشد. خیلی خوب است که یک لوگوی جذاب بتوانید طراحی کنید اما برای شروع کار الزامی وجود ندارد که در این بخش بخواهید خیلی حساسیت به خرج بدهید. خیلی ساده شروع کنید. اما شروع کنید و کم کم بخش های مختلف را بهینه کنید.

لوگوی یک کسب و کار آنلاین

شعار کسب و کار اینترنتی پولساز شما چیست؟

دوستان عزیزم شما باید برای کسب و کار اینترنتی خودتان یک چشم انداز تعریف کنید. باید یک هدف آرمانی تعریف کنید و شعارتان را بر اساس همان ایجاد کنید. خیلی از کسب و کارها بدون هیچ چشم اندازی و فقط با نیت کسب سود اقدام به راه اندازی کسب و کار آنلاین می کنند و در نتیجه آخر به پوچی می رسند. توصیه میکنم فقط به فکر سود نباشید. من منکر این موضوع نمی شوم که هدف هر کسب و کاری کسب سود است. اما نباید همه چیز را فدای سود کنید. توصیه میکنم یک چشم انداز بالا برای خودتان تعیین کنید و شعارتان را بر اساس همان بسیازید. بازدیدکننده در نگاه اولیه، چشمش به لوگو و شعار شماست. پس لطفا دقت کنید!

شعار کسب و کار

منوهای سایت

خیلی سادست که وب سایت شما باید دارای یک منو باشد. همیشه تلاش کنید مهم ترین بخش های وب سایتتان را در منوی سایت قرار بدهید. منوی های سایت به بازدیدکنندگان کمک می کند تا به راحتی به آن چیزی که در سایت شما دنبالش می گردند دست پیدا کنند. در نتیجه خوب فکر کنید، بررسی کنید ببینید کدام بخش های کسب و کار شما مهم تر از بقیست. کدام بخش ها می خواهید بیشتر دیده شود و آن ها را در منوی سایتتان قرار بدهید. سعی نکنید خیلی منوهای تو در تو ایجاد کنید. هرچه ساده تر باشد شانس دیده شدن بیشتری دارد.

منوهای یک سایت پولساز

بخش محتوا

هسته یک کسب و کار اینترنتی، محتوای آن می باشد. سایت شما اگر از لحاظ فنی بهترین سایت دنیا هم باشد تا زمانی که نتوانید محتوا تولید کنید هیچ ارزشی ندارد. بله هیچ ارزشی ندارد! بازدیدکنندگان بیشتر از آنکه دنبال امکانات سایت شما باشند، دنیال محتوای شما هستند. آن ها می خواهند بدانند که شما قرار است چگونه مشکل آن ها را حل کنید. برای بازدیدکنندگان مهم ترین اصل این است: چگونه مشکلم را حل می کنید؟ مردم در اینترنت دنبال محتوای باکیفیت هستند. دیگر آن زمان گذشت که یک سایت یک مطلبی بنویسید و مابقی سایت ها از آن کپی کنند. امروز بازدیدکنندگان خودشان به خوبی فرق سایت های با محتوای غنی و سایت های کپی کار را تشخیص می دهند. در نتیجه اگر می خواهید در این راه موفق شوید باید ساییتان بخشی به عنوان وبلاگ داشته باشد تا بتوانید محتوای خودتان را در آن قرار دهید. بگذارید یک مثال ساده مطرح کنم. شما یک فروشگاه اینترنتی در زمینه پوشاک راه اندازی کردید. بهترین حالت برای تولید محتوا این است که در زمینه مد و فشن محتوا تولید کنید.

تولید محتوا برای کسب و کار اینترنتی

صفحه درباره ما

یکی از بخش های مهم هر وب سایت بخش درباره ما می باشد. برخلاف تصور خیلی از افراد که تصور می کنند این صفحه خیلی مهم نیست! این صفحه یکی از مهم ترین صفحات سایت است. بازدیدکنندگان امروز آگاهی خیلی بیشتری نسبت به قبل دارند و برای خرید از یک سایت اول صفحه درباره ما آن سایت را چک می کنند. در نتیجه حتما یک صفحه با نام درباره ما داشته باشید. نکته: افرادی را هم مشاهده می کنم که اقدام به ایجاد صفحه درباره ما می کنند اما وقتی وارد صفحه درباره ما آن ها می شوید مشاهده می کنید که نهایتا ۴-۵ خط در این صفحه نوشتند و تمام! این کار از سر باز کردن است. شما اینطوری نباشید. شما اطلاعات کاملی از خودتان و کسب و کار آنلاین خودتان را در این صفحه بنویسید. اشتباه مرگبار! معمولا اکثر وب سایت هایی که مشاهده می کنید توسط یک نفر اداره می شود. در مجموع بیشتر کسب و کارهایی اینترنتی به صورت تک نفره هستند. خیلی از افرادی که به صورت تک نفره فعالیت می کنند خیلی تلاش می کنند تا در این صفحه خودشان را “ما” نشان دهند. در صورتی که آن ها “من” هستند و تمام تلاش خودشان را می کنند تا به بازدیدکنندگان نشان دهند که دارای یک تشکیلات اداری و بزرگ هستند. به هیچ عنوان چنین اشتباهی نکنید. مردم دنبال رفع مشکل خودشان هستند و کاری به این ندارند که شما چند نفر هستید.

صفحه درباره ما برای وب سایت بسازید

صفحه تماس با ما

یکی از صفحات مهم دیگر صفحه تماس با ما سایت می باشد. متاسفانه خیلی از سایت ها را مشاهده میکنم که در این صفحه فقط یک فرم تماس با ما گذاشته اند. این کار بدتر حس بی اعتمادی در بازدیدکنندگان ایجاد می کند. برای سایتتان یک صفحه تماس با ما بسازید و اطلاعات کامل تماس خودتان را در این صفحه قرار بدهید. حتما شماره تماس ثابت خودتان را قرار بدهید. کسب و کار اینترنتی که یک شماره تماس ثابت نداشته باشد به نظر من بی هویت است. حتما یک آدرس ایمیل قرار بدهید و فرم تماس با ما هم در این صفحه موجود باشد. شاید فردی ساعت ۱۱ شب وارد سایت شما شده است و از شما سوالی دارد، در نتیجه اگر فرم تماس باشد همان لحظه می تواند سوالش را مطرح کند. حتما آدرس فیزیکی محل کسب و کارتان را در صفحه تماس با ما بنویسید. اشکالی ندارد شاید در منزل کار می کنید. خیلی از کسب و کارهای اینترنتی در ابتدا در منزل بودند. از این موضوع نترسید. حتی اگر در منزلتان هستید، آدرس محل سکونت خودتان را بنویسید. در مجموع باید بگویم که ۲ صفحه درباره ما و تماس با ما که به ظاهر جزء صفحات کلیشه ای به حساب می آیند، مهم ترین صفحات سایت شما هستند و نقش بسیار مهمی را در اعتمادسازی سایت شما ایفا می کنند.

اعتمادسازی در وب با صفحه تماس با ما

صفحات محصول با پدر و مادر

صفحات محصول شما، صفحات سرنوشت ساز کسب و کار شما هستند. صفحات محصول صفحاتی هستند که بازدیدکنندگان باید در این صفحات تصمیمات بزرگ بگیرند. در نتیجه سرنوشت کسب و کار اینترنتی شما به شدت به این صفحات وابسته است. شما باید در صفحه محصولات سنگ تمام بگذارید. وقتی یک محصولی در سایتتان قرار می دهید حتما از عکس های باکیفیت استفاده کنید. اگر شما یک کفش برای فروش گذاشته اید حتما عکس های مختلف از زوایای مختلف کفش را قرار بدهید. در صفحات محصول، عکس یک محصول بسیار مهم است. حتما مشخصات کامل محصولاتتان را بنویسید. حتی می توانید شماره تماستان را در صفحه محصول قرار بدهید تا بازدیدکنندگان اگر سوالی داشتند همان لحظه از شما بپرسند، با این کار حس اعتماد بیشتری در خریدار احتمالی ایجاد می کنید.

ویژگی صفحات محصول پولساز

درگاه پرداخت به صورت غیرمستقیم

شما برای اینکه بتوانید وجه محصولات را از خریداران به صورت آنلاین دریافت کنید نیاز به یک درگاه اینترنتی دارید. برای پیاده سازی درگاه پرداخت شما ۲ راهکار دارید. راهکار اول این است که از یک سری سایت های واسطه ای استفاده کنید. یعنی حتی بدون اینکه به بانک مراجعه کنید می توانید یک درگاه اینترنتی برای خودتان داشته باشید. شرکت هایی هستند که به صورت واسطه عمل می کنند و به شما درگاه اینترنتی می دهند. یعنی این شرکت ها واسطه بین بانک و شما می باشند. سایت های واسطه ای زیادی برای این کار موجود هستند. اولین سایتی که در این زمینه فعالیت کرد و یکی از معتبرترین شرکت های واسطه ای درگاه اینترنتی است، وب سایت زرین پال است. برای مراجعه به سایت زرین پال می توانید از آدرس http://zarinpal.com استفاده کنید. سایت های واسطه ای در قبال این سرویسی که در اختیار شما می گذارند کارمزدی را دریافت می کنند. معمولا کارمزد ۱ درصد دریافت می کنند. یعنی افرادی از شما خرید کردند و ۱ میلیون تومان به صورت آنلاین به حساب شما واریز کرده اند. این پول در حساب مجازی شما موجود می شود و سپس شما باید از این سایت های واسطه درخواست کنید تا وجه مورد نظر شما را به حساب اصلی خودتان واریز کنند. در این قسمت از شما ۱ درصد کارمزد دریافت می کنند. یعنی بابت ۱ میلیون تومان، ۱۰ هزار تومان دریافت می کنند.

یک کسب و کار آنلاین نیاز به درگاه اینترنتی دارد

درگاه پرداخت به صورت مستقیم

شما می توانید بدون استفاده از سایت های واسطه ای برای سایتتان یک درگاه پرداخت ایجاد کنید. برای اینکار شما در قدم اولیه باید اینماد دریافت کنید. اینماد چیست؟ اینماد یک نشان اعتماد برای وب سایت هایی می باشد که از درگاه پرداخت در سایتشان استفاده می کنند. این نماد توسط وزارت صنعت و معدن در اختیار وب سایت ها قرار می گیرد. کافیست به سایت http://enamad.ir مراجعه کنید و در این سایت ثبت نام کنید و درخواست اینماد برای سایتتان داشته باشید. پس از اینکه توانستید برای سایتتان اینماد دریافت کنید باید از بانک مورد نظرتان درخواست درگاه پرداخت داشته باشید

سیستم عضویت در سایت

یک سایت پولساز، وب سایتی است که بتواند اطلاعات تماس بازدیدکنندگانش را دریافت کند. وقتی یک بازدیدکننده برای اولین بار وارد سایت ما می شود تقریبا احتمال خرید کردن آن فرد از سایت ما صفر درصد است. برای اینکه بازدیدکننده هنوز به کسب و کار آنلاین ما اعتماد ندارد. در نتیجه ما به عنوان مدیر یک کسب و کار اینترنتی، یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام بدهیم اعتمادسازی است. باید در قدم اولیه اطلاعات تماس بازدیدکنندگان را دریافت کنیم و سپس با آن ها ارتباط دوستانه برقرار کنیم تا آن ها کم کم به کسب و کار ما اعتماد کنند و در نتیجه از سایت ما خرید کنند. برای همین است که میخوام بگویم یک سایت باید در قدم اولیه اطلاعات تماس بازدیدکنندگانش را دریافت کند. شما باید در سایتتان یک سیستم عضویت داشته باشید تا ایمیل افراد را بتوانید جمع آوری کنید. البته باید یک دلیلی در سایتتان داشته باشید تا بازدیدکنندگان در سایت شما ثبت نام کنند. اینکه صرفا به آن ها بگوئید در سایت ثبت نام کنند کافی نیست. باید دلیلی باشد! بخشی از محتوای سایتتان را می توانید فقط برای اعضای ثبت نامی سایتتان در نظر بگیرید. یعنی فقط افرادی که عضو سایت شما هستند به آن بخش دسترسی دارند، به اینصورت افراد بیشتر ترغیب می شوند و در سایت شما ثبت نام می کنند.

برای سایتتان یک سیستم عضویت ایجاد کنید

صفحات فرود به ایمیل مارکتینگ کمک می کند

یکی از بخش های جذاب ایمیل مارکتینگ، صفحه فرود یا لندینگ پیج است. برای اینکه شما بتوانید افراد بیشتری را متقاعد کنید تا ایمیلشان را در اختیار شما بگذارند می توانید از لندینگ پیج استفاده کنید. لندینگ پیج صفحه ای از سایت است که بازدیدکننده ایمیل خودش را در اختیار شما می گذارد تا چیزی دریافت کند. چه چیزی؟ مثل دریافت کد تخفیف، دریافت یک فایل آموزشی درباره نحوه استفاده از یک دستگاه، محصول مخلوط کن می فروشید و می توانید دستور درست کردن ۵ عدد دسر خوشمزه با استفاده از مخلوط کن را بدهید. می توانید لیست قیمت را بدهید. می توانید کاتالوگ خودتان را قرار بدهید. این بازی برد برد است. ایمیلش را می دهد و ارزشی را دریافت می کند. به این صورت است که شما می توانید ایمیل بازدیدکنندگانتان را دریافت کنید و به آن ها ایمیل ارسال کنید. با استفاده از سیستم های ایمیل مارکتینگ می توانید با چند کلیک به هرچندهزار نفر که دوست دارید ایمیل ارسال کنید. آن ها خودشان ایمیلشان را در اختیار شما گذاشتند و در نتیجه احتمال دیده شدن ایمیل ارسالی شما افزایش پیدا می کند.

 

ایمیل مارکتینگ

عکس های وب سایت

اصل گرافیک سایت شما بر پایه عکس های آن باید باشد. گرافیک سایت شما باید خیلی ساده باشد. هرچه ساده تر باشد به نفع شماست و شانس دیده شدن سایتتان افزایش پیدا می کند. سعی کنید از تعداد رنگ های کمی برای گرافیک سایتتان استفاده کنید. در عوض شما می توانید از عکس های بسیار متنوع در سایتتان استفاده کنید. گرافیک سایت شما باید به گونه ای باشد که اگر عکس ها و نوشته های آن را از حذف کنیم ظاهر سایت زننده و ناپسند شود. اصل گرافیک بر پایه عکس ها و چیدمان است. حتما از عکس های باکیفیت استفاده کنید. تمام عکس ها از یک الگو پیروی کنند و ابعاد آن ها یکسان باشد.

از عکس های باکیفیت برای سایتتان استفاده کنید

فونت های وب سایت

یکی از بخش های مهم بصری سایت، فونت وب سایت می باشد. من مشاهده می کنم که برخی از افراد از فونت های غیر رایج استفاده می کنند. به عنوان مثال سایتی را دیدم که در زمینه خدمات چاپ فعالیت می کرده و فونت آن b titr بوده است. این فونت به هیچ عنوان برای وب مناسب نیست. فونت b titr به خاطر خوانایی که دارد و در چاپ کاغذی یکی از بهترین فونت های فارسی است، دلیل ندارد که در وب هم خوب باشد. فونت هایی که در کامپیوتر استفاده می کنید با فونت هایی که در وب مشاهده می کنید متفاوت است. ممکن است شما از فونت b nazanin در word استفاده کنید و بسیار هم عالی باشد. اما همین فونت وقتی در محیط وب قرار داده شود، از کیفیت آن کم می شود و کمی ناخوانا می شود. در نتیجه برای استفاده از فونت فارسی شما باید از فونت های استاندارد و بهینه شده برای وب استفاده کنید. چند فونت رایج مناسب وب را با شما در میان می گذازم. tahoma/byekan/iransans البته در حال حاضر فونت iransans بهترین و خواناترین فونت فارسی می باشد و توصیه می کنم حتما از این فونت عالی استفاده کنید.

فونت وب سایت

فوتر سایت

یکی از بخش های دیگر وب سایت، بخش فوتر یا پائین ترین نقطه وب سایت می باشد. در این بخش شما می توانید لینک هایی را قرار بدهید تا دسترسی به بخش های دیگر سایت به راحتی انجام بگیرید. همچنین شما می توانید لوگوهای نهادهای مختلفی را که دریافت کردید، در این بخش قرار بدهید. آیکون های شبکه های اجتماعی خودتان را در این بخش قرار بدهید.

سرعت سایت

سرعت وب سایت یکی از عوامل کلیدی در موفقیت یک کسب و کار اینترنتی می باشد. بازدیدکننده وقتی وارد سایت  شما می شود، بلافاصه از روی سرعت وب سایت شما، کسب و کارتان را قضاوت می کند! انتظار برای همه انسان ها ناخوشایند است. مردم روز به روز بی حوصله تر از قبل شدند و خیلی شما این شانس را ندارید تا بازدیدکننده مدت زیادی را در انتظار باشد تا صفحات سایت شما باز باشد. در نتیجه بسیار مهم است که بر روی سرعت وب سایتتان کار کنید. سرعت سایت باعث می شود تا گوگل یک امتیاز مثبت به سایت شما بدهد و در نتایج بهتری سایت شما را قرار بدهد. خاطرتان هست که در درس دوم درباره هاست باکیفیت صحبت کردم. هاست باکیفیت سرعت بالایی دارد و باعث می شود که سایت شما با سرعت بهتری بارگذاری شود. زمانی که می خواهید برای سایتتان یک هاست تهیه کنید حتما یک هاست تهیه کنید که دیتاسنتر آن داخل ایران باشد.

افزایش سرعت سایت

صحبت پایانی درباره کسب و کار اینترنتی باید چگونه باشد تا پولساز شود؟ – درس سوم

کسب و کارهای اینترنتی بسیار زیادی روزانه راه اندازی می شوند، اما همه به موفقیت نمی رسند. برای اینکه آن ها همین نکات به ظاهر ساده را در سایتشان رعایت نمی کنند. یک وب سایت خوب و با نظم از الزامات یک کسب و کار اینترنتی می باشد. شما با هر روشی که می خواهید سایت راه اندازی کنید باید این موارد را حتما در سایتتان رعایت کنید. اشتباه مرگبار! خیلی از افراد را می بینم که تمام تمرکزشان بر روی ظاهر سایتشان است. به قدری به این موضوع می پردازند که یک زمانی به خودشان می آیند و می بینند که ۲ ماه است تمرکزشان بر روی پیاده سازی چیدمان و ظاهر سایت می باشد. نیازی نیست یک سایت همه فن حریف داشته باشید! سایتتان را راه اندازی کنید و به مرور و کم کم نواقض را برطرف کنید. خیلی از افراد را میبینم که در بخش راه اندازی سایت به اصطلاح درجا می زنند! دوستان شما به اینصورت نباشید.اگر یک سایت ساده داشته باشید که محتوای غنی داشته باشد خیلی بهتر از آن است که یک سایت با قدرت فنی بالا داشته باشید که محتوای خوبی نداشته باشد. در نتیجه توصیه میکنم با یک سایت قابل قبول شروع کنید و کم کم سایت را توسعه بدهید. بیشتر تمرکزتان باید بر روی بازاریابی اینترنتی باشد. به یکی از مشتریانم مشاوره بازاریابی می دهم و در سایتشان خیلی از موارد را رعایت نمی کند. خیلی از کارها با بی کیفیت انجام می دهد. اما همیشه یک نکته خیلی عالی دارد و آن هم این است که در حوزه کاری خودش متخصص تولید محتواست. ماهیانه بیش از ۱۰۰ میلیون تومان فروش دارد.به شما هم توصیه میکنم انرژی خودتان را بر روی محتوا و بازاریابی بگذارید. امیدوارم شما هم یکی از هزازان نفری باشید که در ایران ماهیانه چند صد میلیون تومان از اینترنت فروش دارند. این کار شدنی است. فقط کافیست همیشه با انگیزه باشید و هر روز قدم هایی را برای پیشرفت سایتتان بردارید. دوستان گلم در درس چهارم می خواهم درباره روش های ارسال کالا و دریافت وجه محصولات با شما صحبت کنم. توصیه میکنم به هیچ عنوان درس بعدی را از دست ندهید.

نویسنده : فرشاد حیدری

منبع : آترین وب